جراحی سینوس فک و باز شدن سینوس فک - لیفت سینوس باز و بسته
جراحی سینوس فک

چگونگی درمان جراحی سینوس فک

جراحی سینوس فک چگونه انجام می شود؟

جراحی لیفت سینوس یا همان جراحی سنوس فک روش درمانی است که توسط دندانپزشکان پیشنهاد می شود. در صورتی که مایل به کاشت ایمپلنت دندان هستید اما استخوان فک کافی برای محکم نگه داشتن ایمپلنت وجود ندارد. جراحی سینوس به عنوان تقویت یا لیفت سینوس یا پیوند سینوس نیز شناخته می شود. پریودنتیست ها و جراحان دهان به طور کلی این جراحی را انجام می دهند

سینوس فک بالا حفره ای است که در داخل استخوان فک بالا قرار دارد و در حقیقت قسمتی از مجرای تنفسی است. این سینوس از طریق مجرائی به نام استنون به مجاری بینی متصل می شود.پیوند سینوس فک دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت دندان, کاشت ایمپلنت, کاشت دندان, کاشتن ایمپلنت, کاشتن دندان, دندانپزشک کاشتن ایمپلنت دندان, پیوند استخوان فک, پیوند سینوس فک, پیوند استخوان سینوس فک, بازسازی استخوان تحلیل رفته, بازسازی سینوس فک, رفع تحلیل فک دندانپزشک ایمپلنت دندان,

مراحل انجام جراحی سینوس فک بالا و پایین

شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت باشد ولی متأسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم. تا چند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راه حلی به جز استفاده از دندان های مصنوعی با آن هیبت خاصشان نبود ولی هم اکنون خوشبختانه ایمپلنت ها می توانند مفهوم بی دندانی را بی معنی کنند. این جراحی به منظور فراهم آوردن حجم کافی از استخوان در مناطق خلفی فک بالا (محل دندانهای آسیای کوچک و بزرگ بالا) برای قرار دادن ایمپلنت استفاده می شود. با از دست رفتن دندانهای طبیعی در این ناحیه، کف سینوس به تدریج به طرف سقف دهان گسترده شده و به آن نزدیک می شود، بطوری که پس از مرور زمان، تنها یک لایه استخوانی نازک، دهان را از سینوس جدا می کند و موقع کشیدن دندان ها و بعضا موجب باز شدن سینوس فک به دهان و نیاز به جراحی های تکمیلی می شود. این بستر ضعیف، ضخامت و استحکام کافی برای قرارگیری ایمپلنت را ندارد. بنابراین با انجام جراحی سینوس لیفت که به معنای بالا بردن سینوس می باشد، مقداری از مواد پیوند استخوان در سینوس قرار گرفته و کف سینوس بین 2 تا 20 میلی متر بالا برده می شود.

بررسی مراحل کاشت ایمپلنت دندان 

اقدامات قبل از انجام جراحی سینوس:

مواد مورد استفاده به عنوان پیوند بسته به حجم مورد نیاز می تواند مواد مصنوعی مثل پودر استخوان، خرده های استخوان ناشی از دریل کردن محل برای ایمپلنت، و یا تکه های بزرگتر استخوان جدا شده از سایر قسمتهای فک یا حتی استخوان لگن باشد. معمولا پیش از انجام سینوس لیفت ارزیابی دقیق محل توسط  CT Scan برای مشخص شدن محل و گستردگی جراحی، میزان مواد پیوندی مورد نیاز، طرح درمان و… انجام می شود.

جراحی سینوس لیفت فک بالا چیست؟

سینوس فک بالا در بالای دندان های آسیای کوچک و بزرگ فک بالا قرار دارد و عفونت های این دندان ها می تواند بر روی این سینوس تأثیر کرده و باعث سینوزیت شود. البته سینوزیت دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد که یکی از آن ها عفونت این دندان ها است. وقتی دندان های آسیای کوچک و بزرگ فک بالا کشیده می شود و مدت زیادی از آن می گذرد از طرفی استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می یابد و از طرفی سینوس بزرگ می شود. همین مسئله باعث می شود موقعی که بخواهیم جای این دندان ها ایمپلنت بگذاریم استخوان کافی موجود نباشد. برای حل این مسئله روشی به نام سینوس لیفت یا بالابردن سینوس به کار گرفته می شود.

پیوند سینوس فک دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت دندان, کاشت ایمپلنت, کاشت دندان, کاشتن ایمپلنت, کاشتن دندان, دندانپزشک کاشتن ایمپلنت دندان, پیوند استخوان فک, پیوند سینوس فک, پیوند استخوان سینوس فک, بازسازی استخوان تحلیل رفته, بازسازی سینوس فک, رفع تحلیل فک دندانپزشک ایمپلنت دندان,

روش های انجام جراحی سینوس لیفت:

روش کار سینوس لیفت به دو روش کلی بسته و باز انجام می شود. وقتی که تحلیل استخوان سینوس خیلی زیاد نباشد از روش بسته و از طریق حفره ایجاد شده برای قراردهی ایمپلنت، بدون آسیب رساندن به غشای داخل سینوس، استخوان کف سینوس به آرامی با کمی ضربه بالا برده می شود و سپس ایمپلنت معمولا در همان موقع در محل گذاشته می شود. در روش باز که به پیوند استخوان کف سینوس فک کف نیاز داریم با بازکردن پنجره ای کوچک در دیواره بیرونی حفره سینوس و کنار زدن غشاء پوشاننده آن مواد جایگزین استخوان قرار داده شده و روی آن با لایه مخصوصی به نام ممبرین بسته می شود و بخیه زده می شود. بدن پس از چند ماه اطراف و در بین مواد جایگزین استخوان ، استخوان سازی می کند و استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت فراهم می شود.

در مواردی که تحلیل استخوان بسیار زیاد باشد بهتر است که پس از ۶ ماه اقدام به نصب ایمپلنت نماییم. ولی  در صورت داشتن حداقل استخوان لازم ایمپلنت در محل قرار داده می شود.

در صورتی می توان از این روش استفاده کرد که بیمار مشکلی در سینوس های خود نداشته باشد.اگر بیمار دچار مسائلی مثل سینوزیت تکرار شونده باشد باید به پزشک خود اطلاع داده و باید قبل از این کار مورد درمان قرار گیرد. ضمنا سی تی اسکن برای مشاهده کامل سینوس قبل از درمان ضروری می باشد. در این جا باز هم به این نکته اشاره می شود که اگر پس از کشیدن دندان برای جایگزینی آن با ایمپلنت اقدام کنید نیاز به چنین روش هایی کمتر می شود.

در صورتی که استخوان در نواحی خلفی فک بالا موجود نباشد این جراحی ، روشی مطمئن برای ایجاد استخوان جدید خواهد بود. OAF یا ORO ANTRO FISTULA یا باز شدن سینوس فک به دهان پس از کشیدن دندان این مطلب یکی از مهمترین موارد مرتبط با سینوس فک و دندان هاست که دندانپزشک قبل از ورود به مرحله کشیدن با بررسی کافی رادیوگرافی ها می تواند از افتادن در این چاله و افزایش زمان درمان پرهیز کند.

نازکی و آب شدن استخوان می تواند پس از خارج شدن دندان موجب OAF بشه OAF یا ORO ANTRO FISTULA یا باز شدن سینوس به دهان و انتقال مایعات دو غذا از دهان به سینوس و به بینی می شود درمان بستن مجدد حفره بازشده با فرمول های مشخصی باید انجام و خصوصا طی سه هفته اول توسط بیمار با پیشگیری از افزایش فشار در بینی با پرهیز از شستشوی جدی و خشن بینی و یا عطسه تند از بینی پرهیز کند و از دهان عطسه کند بعضا در این مورد نیاز به مداخله جراح فک و صورت داریم.

(83) دیدگاه

 1. محمد تهرانی
  29 شهریور 1393

  با سلام و ممنون از سایت خوبتون
  میخواستم بدونم یعنی با پودر های استخوان به همین راحتی میشه قسمت های آب شده فک رو بازسازی کرد ؟ درد و اذیت هم داره ؟

  پاسخ
  • admin
   29 شهریور 1393

   سلام
   ممنون از لطف تون
   دقیقا با پیشرفت های صورت گرفته در صورت رعایت استاندارد های علمی و مهارت اجرا کننده
   به همین سادگی میشه استخوان های تحلیل رفته را بازسازی کرد.در مورد درد حین کار که اصلا دردی نداره و بعد از کار هم در 3 روز اول دارو های مسکن محدود اجازه بروز درد را نمیدهند ولی نیاز به مدتی زمان برای جوش خوردن پیوند خواهیم داشت.
   موفق باشید.

   پاسخ
 2. جلال
  21 مهر 1393

  سلام دکتر
  اقای دکتر چرا از زمانی که پایه ایمپلنت نصب میشود تا زمان روکش این حد زمان طول میکش و در اغلب درمانگاه ها خیلی سریع تر میباشد

  پاسخ
  • admin
   23 مهر 1393

   سلام
   امکان نصب ایمپلنت و حتی روکش در یک روز هم وجود دارد
   ولی در روش معمول ایمپلنت بسته به نوع آن
   بین 8 تا 16 هفته جهت جوش خوردن ایمپلنت صبر میکنیم.
   موفق باشید.

   پاسخ
 3. پیمان
  29 مهر 1393

  از سایت خوبتون و زحماتتون تشکر می کنم . امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشید

  پاسخ
  • dr hashemi
   30 مهر 1393

   ممنون
   این از لطف شماست .
   امیدوارم بتونیم به لطف حق با شفافیت ، صداقت و صراحت اعتماد سازی کنیم و آرامش ایجاد کنیم .

   پاسخ
  • dr seyed ahmad reza hashemi
   21 آذر 1393

   ممنون از لطف شما
   ضروریه که مردم در جریان درمانهای کمتر شناخته شده قرار گیرند که طبعا روی استقبال آنها جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته تاثیر گذار خواهد بود.

   پاسخ
 4. سليم
  2 آذر 1393

  سلام اقاى دكتر٠براى جراحى سينوس ليفت چى مدت زمانى لازمه٠ميخوام از شهرستان بيام ٠

  پاسخ
  • dr seyed ahmad reza hashemi
   8 آذر 1393

   سلام
   جراحی سینوس لیفت بصورت همزمان انجام میشود.

   پاسخ
 5. انسیه
  12 دی 1393

  باسلام میخواستم بدونم من سینوزیت دارم ایا این عمل مشکلی برام ایجاد نمیکنه باتشکر

  پاسخ
  • dr seyed ahmad reza hashemi
   20 دی 1393

   سلام
   سینوزیت و یا بسیاری از بیماریهای دیگر با نصب ایمپلنت در فک تداخل ندارد ولی در موارد خاص نیاز به دسترسی به سینوس ها در فک بالا
   همزمان اقدام به درمان سینوزیت شما خواهیم نمود.

   پاسخ
 6. محمدی
  14 دی 1393

  سلام اقای دکتر . من به دکتر مراجعه کردم و نظر دکتر این هستش که جراحی سینوس انجام بدم و بعد ایمپلنت .سوال من از شما اینه که من مشکل سینوزیت دارم لازم هست اول سینوزیتم درمان بشه .و بعد جراحی سینوس و ایمپلنت انجام بدم یا لازم نیست ؟

  پاسخ
  • dr seyed ahmad reza hashemi
   20 دی 1393

   سلام
   بستگی به مشاهده میزان استخوان باقیمانده در ناحیه ایمپلنت دارد و در صورت وجود میزان کافی استخوان به صورت همزمان نصب تیمپلنت و پیوند استخوان کف سینوس انجام میشود .
   موفق باشید.

   پاسخ
 7. فرهاد
  23 دی 1393

  با عرض سلام و خسته نباشید. آقای دکتر در اسفند 92 با آذار و اذیت فراوان یک پایه ایمپلنت در آسیا بالا کاشتم. اما بعد دکتر بعد از دوبار عوض کردن پایه گفت سازگاری ندارید. حالا من ماندم با یک پایه که با گرفتن سیتی اسکن دکترها می گویند پایه در داخل سینوس است.لطف کنید بنده چکار کنم که از دست این پایه داخل سینوس راحت بشم.

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   24 دی 1393

   سلام دوست عزیز
   ذهنتان را مشغول نکنید
   میتوانید یک عکس OPG یا همان تمام فک گرفته از روی آن مقابل نور پنجره یک عکس بگیرید ارسال بفرمایید که نظر داده شود.
   درمان احتمالی پیشنهادی خارج کردن ایمپلنت داخل سینوس و بازسازی استخوان سینوس در همان جلسه جهت انجام ایمپلنت در 5 ماه آینده خواهد بود که می توانیم برای تان انجام دهیم.
   موفق باشید.

   پاسخ
 8. سانیا
  20 بهمن 1393

  سلام آقای دکتر.آیا میشود دندان عقل را بعد از کشیدن به جای پودر استخوان یا در کنار پودر استخوان برای ضخامت سازی استخوان فک بالا استفاده کرد؟(جهت کاشت ایمپلنت)

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   22 بهمن 1393

   سلام
   از استخوان اطراف محل دندان عقل میشه استفاده کرد که گاهی وقتها استفاده می شه ولی جنس خود دندان با جنس استخوان متفاوته و قابل استفاده نیست.
   موفق باشید .

   پاسخ
 9. مسعوده ضیا
  18 فروردین 1394

  داکتر صاحب می خواهم بپرسم که دندانم را کشیدم اما بعد از مدتی جای دندان سوراخ مانده وان را داکتر فیستول تشخیص نموده راهی حل ان چی است

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   22 فروردین 1394

   فیستول را می توان با خارج کردن لثه بیمار محل دندان کشیده شده و بخیه کردن درمان نمود.

   پاسخ
 10. محسن
  27 اردیبهشت 1394

  با سلام. ابتدا از سایت خوب و وقتی که می گذارید تشکر می کنم. سوالی در مورد جراحی ترمیم استخوان فک بالا داشتم. به تشخیص دندانپزشک استخوان فک بالا بسیار تحلیل رفته و برا یایمپلنت باید ابتدا پودر استخوانی پس از کنار زدن سینوس تزریق شود و چهار ماه بعد نسبت به ایمپلنت اقدام شود. سوالم این بود که آیا این عمل با درد حین عمل و بعد از آن همراه است؟ یکی از آشنایان می گفت حین عمل از شدت درد بیحال شدم. و آیا امکان دارد ایمپلنت به عارضه ای مانند سرطان استخوان بیانجامد؟ تمنا می کنم با پاسخ به سوالم نگرانیم را رفع نمایید. از محبتتان سپاس گزارم.

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   31 اردیبهشت 1394

   سلام
   ممنون از لطفی که دارید
   اطلاع رسانی واضح در بخش خدمات یک ضرورت و کمترین وظیفه جهت شفاف بودن سرویس های ما و نیز انتظارات مراجعه کننده است .
   واقعیت اینست که در شرایط اجرای صحیح انجام بازسازی استخوان کف سینوس فک بدون هیچ درد حین کار دقت شود بدون هیچ درد حین کار میباشد و پس از اتمام کار نیز نباید شما درد مشخصی را در کنار مصرف مسکن که تقریبا در 2 تا 3 روز اول ضروری تر است تجربه کنید و این تجربه بیماران ما و رضایتمندی آنها از عمل می باشد .

   پاسخ
 11. فرهاد
  21 خرداد 1394

  با سلام وارادت وتشكر از از راهنمايي هاي ويژه جناب دكتر همسر من دو تا دندون جلوي خود را از دست داده و دو تا دندون مجاور نيز همانطور كه خودتون توضيح داديد تاكنون بعنوان ريشه استفاده شده حال براي ايمپلنت كردن اين دو تا دندون با تزريق پودر استخوان اولا هزينه كل چقدر خواهد شد دوما زمان بهبود چقدر است سوما زمانبندي دريافت هزينه چهارما نحوه ارسال MRI فك ايشان را راهنمايي بفرماييد

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   27 خرداد 1394

   سلام
   تمامی پاسخ ها در جواب های قبل موجود است و میزان هزینه بازسازی استخوان هر ناحیه بجز سینوس فک بین چهارصد تا هفتصد هزار تومان بسته به شرایط استخوان می باشد

   پاسخ
 12. فرشید
  9 اسفند 1394

  با سلام خدمت دکتر.سوالم این بود ک من چنماه پیش n2 انجام دادم،و دکتر معالجم بعد اینک روت کانال کردند،همون دیقه ام ریشه هامو پر کردند،و بعد دو روز اقدام کردم برا تاجش،بعد اینک کارم ب اتمام رسید،فرمودند ک چنروزی درد شدیدی خواهید داشت،و این چنروز تبدیل شده ب چن ماه،عکس opgهم گرفتم،و بردم پیش یه دکتر دیگ،فرمودند ک موقع2n أپکستون خیلی گشاد شده،حال سوالم اینک میتونه عامل دردم این باشه ک چون أپکسم گشاد شده؟با تشکر.

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   13 اسفند 1394

   در پاسخ به آقاي فرشيد
   سلام
   پيشنهادم اينه كه در هت بررسي امكان نگهداري با يك متخصص درمان ريشه مشورت كنيد و در صورت جاب منفي ايون و در هر صورت مي ترنبن ببا خارج كردن اون ها و نصب ايمپلنت براي هميشه از درد دندان آسوده بشين?
   اگه اپكس يعني انتهاي نوك ريشه دندون در زمان درمان ريشه يا Endo بيش از حد مورد نياز باز بشه اكه ممكنه با درمان هاي خاص و جراحي ظريف نوك ريشه بهبود پيدا كنه كه ضريب موفقيت كار پايينه

   پاسخ
 13. سیدسعیدحسینی
  20 اسفند 1394

  با سلام
  جناب اقای دکتر بنده عکس opg و ct scan از دندون 6 فک بالا تهیه کردم. میتوانم به صورت عکس برای شما ارسال کنم تا بفرمایید نیاز به جراحی لیفت سینوس می باشد یا خیر؟
  با تشکر

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   22 اسفند 1394

   در پاسخ به آقاي حسيني
   سلام
   بله خواهش میکنم
   میتونین از روشوندعکس بگیرین و به
   drhashemi.com@gmail.com
   ایمیل کنین

   پاسخ
 14. مرتضی
  28 اسفند 1394

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ۳۵ ساله از اراک هستم حدود ۷ ساله دندان مصنوعی دارم الان لثه هام صاف شده آیاراهی برای تزریق کردن لثه هست

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   29 اسفند 1394

   در پاسخ به مرتضي
   سلام
   بسته به ميزان تحليل راه هاي مختلفي پيشنهاد ميشه
   نياز به يه عكس سه بعدي فك به نام cbct براي بررسي بيشتر داريم
   عكس رو ارسال كنين نظر بديم

   پاسخ
 15. دکتر سید احمد رضا هاشمی
  14 فروردین 1395

  در پاسخ به پارمیدا
  سلام با توجه سرعت بالای ترمیم پذیری سینوس ها و کل منطقه فک و صورت به علت خونرسانی بالا ترک خوردگی یا شکستگی بدون جابجایی سینوس ها نیز با سرعت بالایی ترمیم پیدا کرده که معمولا به علت تکنیک های نوین درمان و نیز رعایت دستورات پزشک بدون عارضه خواهند بود .

  پاسخ
 16. خداشناس
  20 اردیبهشت 1395

  سلام ایا امکانش هست جراحی سینوس لیفت و کارگذاشتن پایه ایمپلنت همزمان ودر یک عمل انجام شود؟

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   24 اردیبهشت 1395

   در پاسخ به خداشناس

   معمولا بله ولی در تحلیل زیاد استخوان کف سینوس خیر
   بستگی به میزان استخوان باقیمانده داره که در عکس رادیوگرافی قابل مشاهده و تصمیم گیریه

   پاسخ
 17. همتی
  10 خرداد 1395

  با سلام
  مدت زمان کاشت ایمپلنت بعد از عمل سینوسی فک بالا را می‌فرماید؟

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   18 خرداد 1395

   در پاسخ به همتی
   سلام
   معمولا ۵ تا ۷ ماه

   پاسخ
 18. مرتضی
  11 خرداد 1395

  سلام من جراحی سینوس باز انجام دادم ولی دیکتر هیچگونه بخیه ای بر روی لثه من نزده و به قول خودش می گوید از تکنیک بدون بخیه انجام داده ایا این گفته صحیح است و یا جراحی سینوس بسته انجام داده است

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   18 خرداد 1395

   در پاسخ به مرتضی
   سلام
   عذر ما را در مورد نظر ندادن در مورد کار دیگران پذیرا باشید

   پاسخ
 19. mehdi
  31 خرداد 1395

  Hi dear dr.
  Natayeje open sinus lift dar moghayese ba raveshe close chegune ast.shoma kodam ravesh ra tarjih
  midahid?
  Sepasgozar misham pasokh ra be email man befrestin
  Ba tashakor

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   2 تیر 1395

   در پاسخ به مهدی
   سلام
   اصولا بالای 7 الی 8 میلیمتر شاید به سینوس دست نزنیم
   در حد 5 الی 6 میلیمتر را با روش بسته کف استخوان سینوس را لیفت کنیم یعنی کمی در حد 2 تا 3 میلیمتر بالا ببریم
   و کمتر از 5 میلیمتر را با روش پیوند استخوان کف سینوس ارتفاع را افزایش بدهیم .
   سوال تخصصی بود و امیدوارم در حوصله همه باشه

   ضمنا این کامنت پایین هم شاید براتون جالب باشه

   سوال از مجید
   با سلام
   در مورد جراحی سینوس لیفت 6و7و8 دو طرف فک بالا میشه بفرمایید در چه زمانی لازمه؟
   یا ضخامت استخوان فک بالا حداقل در چه سایزی باید باشه تا جراحی سینوس لیفت لازم نباشه؟

   در پاسخ به مجید
   سلام
   وقتی که ارتفاع استخوان باقیمانده در حد حد اقل 7 میلیمتر باشه
   اصولا برای افزایش ثبات و ماندگاری ایمپلنت ها باید BICS
   یا BONE IMPLANT CONTACT SURFACE یا سطع تماس ایمپلنت با استخوان از حد خاصی کمتر نباشه
   بنابر این سعی بر استفاده از ایمپلنت هایی با طول بلندتر و قطر بیشتره
   و در نواحی انتهای دهان که مورد اشاره شماست
   حتی شاید بهتر باشه پیرو نظریه
   EACH TOOTH ONE IMPLANT
   به معنای نصب یک ایمپلنت برای هر دندان باشیم.

   پاسخ
 20. خدیجه
  9 تیر 1395

  سلام وخسته نباشید اقای دکتر ممنوم بابت سایت خوبتون. سی وفهت سالمه و سال نود رجوع کردم به یک جراح فک در استان همدان و ایشون بعد از بررسی گفتن فک پایینم که سه تا دندون ندارم خیلی تحلیل رفته و نیاز به تزریق پودر استخوان داره طی حدود یک سال برای تزریق و کاشت دندان تعیین کرد که اون موقع گفتن هزینه کلی تزریق پودر و کاشت شیش تومنه و من نتونستم تا الان که سایت شمارو دیدم خواستم اگه ممکنه بفرمایید حدودا همون کار چقدر میشه ممنونم . قسمتهای قبلی رو خوندم ولی دقیق متوجه قیمت نشدم

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   11 تیر 1395

   در پاسخ به خدیجه
   سلام
   میتونید جهت بررسی یه عکس رادیوگرافی پانورامیک یا بنام opg در یه رادیولوژی بگیرین و از روش یه عکس به شماره تلگرام مطب
   09122585366
   ارسال کنید که نظر داده بشه.

   پاسخ
 21. شيرين
  4 مرداد 1395

  با سلام، بعد از چند سال امكان دارد كه سينوس ليفت خراب شود. با اينكه مراقبت هاى اصلى را انجام ميدهم ؟؟

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   10 مرداد 1395

   سلام
   در پاسخ به شیرین
   خیر
   در کاری که صحیح انجام بشه دلیلی نمیبینم که بعد از سالها هم مشکلی پیش بیاد

   پاسخ
 22. ساسان
  6 شهریور 1395

  با سلام و خسته نباشید
  سوالی داشتم خدمتتان
  من 5 عدد از دندانهایم را از دست دادم ولی برای اینکه فکم تحلیل نره ریشه های انها را نکشیدم
  ایا این کار فایده ای برای کاشت ایمپلنت داره ؟
  یا باید اول ریشه ها رو بکشم و بعد خدمت شما برسیم ؟

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   13 شهریور 1395

   در پاسخ به ساسان
   سلام
   کار خوبی کردین
   بله
   ریشه ها رو خارج و پس از دوماه و نیم ایمپلنت بشه
   با ۲۲۲۲۵۲۵۱ هماهنگ کنین

   پاسخ
 23. نسترن
  13 مهر 1395

  با سلام اگر پایه ایمپلنت دندانهای4 و 6 فک بالا سمت راست حدود 2 یا 3 میلیمتر وارد سینوس شود آیا در آینده میتواند مشکل ساز باشد؟
  با تشکر

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   17 مهر 1395

   در پاسخ به نسترن
   سلام در حد نیم تا یک میلیمتر درگیر کردن نوک ایمپلنت ها با استخوان متراکم کف سینوس از تکنیک های توصیه شده جهت ایجاد ثبات اولیه نصب ایمپلنت ها می باشد.
   تصور نمیکنم مشکلی برایتان ایجاد کند مگر اینکه سینوس فک تان از قبل عفونی بوده و جهت بروز التهاب و عفونت مستعد باشد .

   پاسخ
 24. نرگس
  14 مهر 1395

  باسلام
  من برای دندان هام میخواستم ایملنت کنم دکتر گفت فک بالایی پایین اومده آیا میتوان دندانهایم را ایملنت کنم؟

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   17 مهر 1395

   در پاسخ به نرگس
   سلام بستگی به میزان پایین آمدن دندان داره که در معاینه باید تشخیص داده بشه

   پاسخ
 25. فرجي
  11 آبان 1395

  سلام جناب دکتر- من حدود 10 سالي است که از سردرد رنج ميبرم بعد از مراجعات زياد به پزشکهاي مختلف متوجه شدم بيشتر اين سردردها از سينوزيت است اما چند ماه پيش دندان 6 فک بالا دچار آبسه و عفونت شد و متعاقبا متورم گرديد در همين حال متوجه شدم قسمت زيرگونه و چشمم نيز متورم شده و در يک مسير که از بخش عفوني دندان و محل آبسه شروع شده و در قسمت گونه عبور کرده و به بيني ختم ميشود درد و تورم وجود دارد و با فشار انگشت روي اين ناحيه دردي در ريشه دندان نيز احساس ميشود. بعد از مصرف آنتي بيوتيک شدت عفونت و درد کم شده ولي هنوز با فشار آن ناحيه درد در همان منطقه و در ريشه دندان احساس ميشود و البته مداوم هم در ريشه دندان احساس سنگيني و دردي خفيف اما آزار دهنده دارم.
  لازم به ذکر است که حدود 5 سالي است که همان دندان را عصب کشي و پر کرده ام و تقريبا شدت سردردهاي بنده هم از همان موقع شروع شده و اوايل در طول هفته معمولا دو يا سه روز سردرد خفيف و در 2 سال اخير تقريبا در تمام ايام هفته اين سردرد خفيف و حداقل يک يا دو روز سر درد کشنده را دارم. ضمنا در هنگام سردرد فقط يک طرف سر و آن هم سمت دندان ذکر شده درد ميکند. با تکان دادن سر هم درد احساس ميشود.
  نکته قابل ذکر ديگر اين است که بيني من در همان سمتي که دندان مورد بحث قرار دارد دچار پليپ ميباشد و معمولا کيپ ميشود. در يکسال اخير نيز مداوم خونريزي دارد.
  حال سوال بنده اين است که:
  1- نظر و تشخيص حضرتعالي در اين خصوص چيست؟
  2-از کجا تشخيص بدهيم که در چنين حالتي سينوزيت منشا دندان درد است يا برعکس دندان درد عامل سينوزيت؟
  3-در هر حالت فوق بهترين راه درمان و خلاصي از اين درد کشنده چيست؟
  4-در صورتي که هر دو مورد عامل درد باشند اولويت درمان با کدام است؟
  5- آيا در صورتي که دندان عامل عفونت و سينوزيت باشد کشيدن دنداني که قبلا نيز عصب کشي شده راه حل مناسبي براي درمان است؟

  با تشکر

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   20 آبان 1395

   در پاسخ به فرجی
   سلام
   اگه یه عکس تمام فک یا همون OPG اینجا یا رو تلگرام مطب
   09122585366
   ارسال میکردید
   بهتر به تشخیص میرسیدیم
   ولی بر اساس فرمایشات بالا
   از آنجاییکه در پزشکی همیشه اقدام به حذف عامل مشکل میکنیم
   توصیه بنده به حذف دندان عصب کشی شده قبلی درد دار , تمیز کردن و حذف کیست احتمالی موجود در آن ناحیه همزمان با کشیدن و مصرف همزمان داروی کوآموکسی کلاو به مدت یک هفته توام با ملاحظات مراقبت از سینوس و استنشاق آب نمک کم شور می باشد و
   در ادامه در صورتی که به احتمال ضعیف مشکل سینوس باقی بماند
   پولیپ را عمل کنید .
   موفق باشید.

   پاسخ
 26. نیما
  11 آبان 1395

  باسلام و خسته نباشید خدمت دکتر گرامی اینجانب دندان 4تا 7 فک بالا سمت راست را ندارم و عمل سینوس لیفت و پیوند استخوان انجام دادم به نظر شما چه تعداد فیکسچر برای درمان نیاز است؟ با تشکر فراوان

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   16 آبان 1395

   در پاسخ به نیما
   سلام
   برای 4 دندان شماره های 4567 اگه استخوان خوبی درست شده باشه 3 پایه بلند کافیه

   پاسخ
 27. نادر اکبری
  18 آذر 1395

  درود عزض ادب .من جگونه میتوانم عکسهای دندانهارا برایتا بفرستم عکس وسی دی موجوداست از رفت آمد وگرفتن وقت شما ودریافت هزینه ترمیم استخان سینوسهایم باتشکر

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   24 آذر 1395

   در پاسخ به نادر اکبری
   درود بر شما
   یا از مرکز رادیولوژی عکسش رو بگیرین و یا سی دی رو برای مطب پیک کنید و تماس بگیرید

   پاسخ
 28. مولایی
  6 دی 1395

  باسلام
  من 14سال پیش جراحی لثه انجام دادم و همون موقع 6تا از دندان های فک بالا و 3دندان فک پایین رو در حین جراحی کشیدم و الان که برای ایمپلنت دندان هام به پزشک مراجعه کردم نظرشون این هست که لثه ها تحلیل رفته وعرض استخوان هم کم شده . میتونم سی تی اسکن دندان ها رو براتون ارسال کنم و نظر شما رو بپرسم؟

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   7 دی 1395

   در پاسخ به مولایی
   سلام بله ارسال بفرمایید

   پاسخ
 29. حافظ
  13 دی 1395

  سلام، هنگام کشیدن دندان۶ فک بالای من، مقداری از نوک یکی از ریشه ها به سمت سینوس پریده و در کف سینوس جا خوش کرده است. با توجه به سینوزیت مزمن که تقریبا همیشه گرفتار آن هستم،
  ۱. بیرون آوردن آن مشکلی ایجاد نمی کند؟
  ۲. با اینکه تازه دندان را کشیده ام، جراح میگوید نیاز به سینوس لیفت دارید و ارتفاع کف سینوس تان کم است.
  ۳. با وجود سینوزیت و عمل انحراف بینی که قبلا داشتم ولی متاسفانه دوباره انحراف به شکلی ایجاد شده که سینوس فکی را تقریبا بسته و همیشه گرفتار عفونت هستم، برای ایمپلنت اقدام کنم یا نه؟

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   15 دی 1395

   در پاسخ به حافظ
   سلام انجام بالا بردن بسته کف سینوس فک در شکل صحیحش البته اگه با سینوزیت فعال روبرو نباشیم هیچ علائمی نداره
   ولی شما اول باید با آنتی بیوتیک اقدام به خارج کردن شرایط سینوس از شکل حاد بنمایید

   پاسخ
 30. فاطمه اکبری
  20 اسفند 1395

  سلام اقای دکتر
  میتونم opg براتون بفرستم ونظرتون درمورد ایمپلنت بدونم؟

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   2 فروردین 1396

   سلام بله ارسال بفرمایید

   پاسخ
 31. babak
  13 اردیبهشت 1396

  سلام خسته نباشیدمن همه دندونام از بین رفته سه ماهی میشه همشونو کشیدم من مد نظرم ایمپلنت هستش چندتا امپلنت بالا و پایین باید باشه تا روکش کلی بخوره
  با تشکر

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   1 خرداد 1396

   سلام در فک پایین برای ۱۲ دندان ۶ ایمپلنت کافیه و در فک بالا ۷ تا باشه بهتده

   پاسخ
 32. کیوان
  14 خرداد 1396

  سلام و ممنون بابت سایتتون
  حدود 15 سال پیش 6-7 دندان عقب فک پایینم به مرور بر اثر پوسیدگی از بین رفت ولی ریشه ها رو نکشیدم . دندانها بالا در همون قسمت حدود 2 میل پایین اومده. چه روشی برای ایمپلنت مناسب دندانهای پایین که بابقیه دندانها یکدست بشه هست .

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   1 تیر 1396

   سلام
   این مورد یکی از پیچیدکی های کار ایمپلنته که معمولا در اثر گذشت زمان و جایگزین نکردن دندان کشیده شده دندان های مقابل پایین می آیند و امکان جایگزینی را از دست می دهیم
   درمان بصورت تراش محدود دندانهای پایین آمده
   عصب کشی و تراش جدی تر دندانها
   و یا خارج کردن و جایگزینی دندانهای مورد اشاره با ایمپلنت خواهد بود .

   پاسخ
 33. مسعود
  21 مرداد 1396

  با سلام
  جناب آقای دکتر
  نیاز به ایمپلنت در دندانهای 4و 6 و بریج در فک بالا دارم اما درد گنگی در آن ناحیه دارم که قبل از کشیدن دندانهای 5 و 6 هم این حالت وجود داشت که با اندو مجدد و جراحی اثه هم بر طرف نشد هیچ با کشیدن داندانهای فوق بعد از مدتی دوباره همان درد برگشت و بارها در کلینیکهای تخصصی مورد معایته قرار گرفتم ولی تشخص خاصی برای درد داده نشده نگرانم که در اقدام برای ایمپلنت بی نتیجه باشد عکس opg را برایتان میفرستم لطفا راهنمائی کنید

  پاسخ
  • دکتر سید احمد رضا هاشمی
   25 شهریور 1396

   در پاسخ به مسعود
   سلام
   عکس را به شماره 09122585366 تلگرام یا در واتس آپ ارسال بفرمایید تا درگیری احتمالی سینوس را بررسی کنم

   پاسخ
 34. دکتر سید احمد رضا هاشمی
  6 تیر 1397

  سلام همینطوره
  حتی کشیدن یک دندان آسیایی هم اگر از دندانهایی باشه که نوک ریشه شون داخل سینوسه باید با بررسی و عکس رادیوگرافی قبل و احتیاطات و توصیه های مناسب مراقبت از لخته بعد از خارج کردن همراه باشه
  در شرایط فعلی بیشر همکاران با عنوان تابلوی متخصص جراحی فک و صورت میتونن این مشکلات رو پوشش بدن

  پاسخ
 35. ایمان
  11 فروردین 1399

  سلام وقت بخیر
  33 سال سن دارم – بدلیل فشردگی دندانهایم، یکی از دندان های ردیف بالا سمت راست، جایی برای بیرون آمدن از لثه ندارد و با سینوس درگیر شده است.
  میگویند خطرناک است اگر کشیده شود
  لطفا راهنمایی بفرماییدچه باید بکنم؟

  پاسخ
  • سلام
   دندان نیش در فرد زیر پنجاه سال فاصله زیادی تا سینوس داره و جای نگرانی نداره
   باز در عکس رادیوگرافی cbct بهتر میشه شرایط رو ارزیابی کرد
   موفق باشید

   پاسخ
 36. Ahmad
  15 فروردین 1399

  سلام آقای دکتر۲سال پیش به علت عفونت دندان عقل رو کشیدم،امااین عفونت قطع نشدازجای که دندان عقل کشیده شدحفره ای ایجاد شدکه عفونت از اونجا بیرون میادوبسته نشد،بعد اینکه به دکتردندان پزشک مراجعه کردم به منگفتن باید بری پیش دکترفک وصورت وگوش وحلق وبینی،خلاصه بعد بازبینی عکس ازفک وصورتم،متوجه شدن که به علت عفونت سینوس استخوان فک بالا تخریب شده وباید پیوند استخوان بزنن وعفونت سینوس روتخلیه کنن واین۲تاعمل باید همزمان انجام بشه،۲سال دارم آنتی بیوتیک میخورم به علت اینکه هزینه عمل نداشتم ودکترهای مربوطه میگفتن بابیمه قرارداد نداریم،میخوام ازشما مشورت بگیرم دیگه خسته شدم،باید چیکار کنم به نظرشما

  پاسخ
  • سلام
   به این مسئله ای که بعد از کشیدن برای شما ایجاد شده OAF و Orol Antrom Fistula گفته میشه که به معنای ایجاد ارتباط بین دهان و سینوس فک هست که اهمیت انجام صحیح یک کشیدن دندان رو و خصوصا اهمیت دستورات و. رعایت اون موارد توسط مراجعه کننده رو نشون میده
   اینکه الان چیکار کنید به این برمیگرده که شرایط چطوره و طبعا با بررسی مناسب شرایط فعلی در یک عکس رادیوگرافی CBCT براحتی امکان بررسی و انجام جراحی تمیز کردن ضایعات ایجاد شده و ترمیم محل وجود داره
   فعلا تا اتمام بیماری کرونا روزی حداقل دوبار از استنشاق آبنمک استفاده کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 37. Ahmad
  15 فروردین 1399

  شرمنده جناب دکتر دوباره مزاحم شدم،میخواستم بپرسم میشه عمل پیوند استخوان انجام نشه راه حلی وجود داره،چون گفتن باید از استخوان لگن به استخوان فک پیوند بزنن وعمل آندوسکوپی برای سینوس هام که عفونت کرده انجام بدن

  پاسخ
 38. Ahmad
  15 فروردین 1399

  سلام آقای دکترامکانش هست که عکس ها رو برای شما تلگرام کنم که مشاهده کنید؟

  پاسخ
  • بله
   به شماره موبایل مطب
   09122585366
   در تلگرام و یا واتس اپ ارسال کنید در جهت صحیح و بدون فلاش عکس بگیرید

   پاسخ
 39. محسن
  1 اردیبهشت 1399

  سلام و خسته نباشيد
  جناب دكتر بنده٣٣ سالمه و دندان بالا رو ك كشيدم سينوس باز شده
  چكاري ميتونم انجام بدم؟
  الان سه ماه هست و دوبار بخيه زدن،دفعه اخر هم پيوند از لثه هم انجام دادن،تقريبا جوش خورده بود.ولي با فين كردن براي ارزيابي در مطب دكتر مجددا باز شد
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد😞

  پاسخ
  • سلام این مطلب یکی از مهمترین موارد مرتبط با سینوس فک و دندان هاست که دندانپزشک قبل از ورود به مرحله کشیدن با بررسی کافی رادیوگرافی ها می تونه از افتادن در این چاله و افزایش زمان درمان پرهیز کنه
   نازکی و آب شدن استخوان میتونه پس از خارج شدن دندان موجب OAF بشه OAF یا ORO ANTRO FISTULA یا باز شدن سینوس به دهان و انتقال مایعات دو غذا از دهان دبه سینوس و به بینی میشه
   درمان بستن مجدد حفره بازشده با فرمول های مشخصی باید انجام
   و خصوصا طی سه هفته اول توسط بیمار با پیشگیری از افزایش فشار در بینی با پرهیز از شستشوی جدی و خشن بینی و یا عطسه تند از بینی پرهیز کند و از دهان عطسه کند

   پاسخ
 40. 5 مرداد 1399

  سلام دکتر خسته نباشید من هر دو فکم کامل ایمپلنت گذاشتم و دیروز دندان ۴ ۵ و ۶ بالا رو هم ایمپلنت کردم و شنیدم که دکتر گفت عمل جراحی سینوسی بود و همونجا که پودر استخوان رو ریختن ایمپلنت رو هم قرار دادن داخل فک ؛از اونجا که میدونم اول پودر استخوان رو میریزن و یه مدت صبر میکنن بعد ایمپلنت رو میزارن میخوام بدونم کار ایشون اشتباه نیست؟خودشون گفتن ۹۹٪ ایمپلنت میگیره
  خیلی عمل سختی بود و صورتم خیلی ورم کرده استرس دارم این همه درد کشیدن نتیجه نده

  پاسخ
  • سید احمدرضا هاشمی
   14 فروردین 1401

   خیر اشتباه نیس در بعضی موارد بازسازی سینوس و نصب همزمان انجام میشود ورم و کبودی در 2تا 5 روز اول طبیعیه برای جراحی سینوس

   پاسخ
 41. 28 فروردین 1400

  سلام آقای دکتر.من چند ماهی هس که چند واحد ایمپلنت انجام دادم و هنوز پروتز روی پایه ها کار نشده
  جدیدا که برا قالب گیری رفتم سر پایه هایی که باز نشده بود رو باز کردن و پیچ قرار دادن اما یه طرف (فک پایین سمت راست) مشکلی ایجاد شده .پیچ هاش باز میشه و موقع پیچ کردن مجدد، درد شدیدی توی همون قسمت ایجاد میشه،اینقدی که دکتر به پس زده شدن ایمپلنت گمان برده. و من حالا باید از همون پایه یه عکس مجدد بگیرم و به دکتر مراجعه کنم.اما به خاطر محدودیت ها مراکز درمانی هم تعطیل هست
  سوالم از شما اینه که این سینوسی که شما شرح دادین فقط مختص فک بالا هس؟توی فک پایین همچین موردی وجود نداره؟
  آخه همین طرف دهانم که گفتم(فک پایین سمت راست) لثه تحلیل رفته طوری که در مقایسه با قسمت های دیگه، انگار، لثه نداره
  قبلنا هم موقع دندان درد ، دندان های همین سمت، خیلی وحشتناک درد می گرفت و عفونت شدید
  تا جایی که آبسه های فجیع ایجاد میشد

  پاسخ
  • سید احمدرضا هاشمی
   14 فروردین 1401

   سلام سینوس فقط در فک بالا هست

   پاسخ
 42. حضرتی
  28 بهمن 1400

  سلام خدمت آقای دکتر ممنونم تز وقتی که میگذارید
  من امروز دندان 6 فک بالا سمت چپ رو کشیدم بسیار به سختی کشیده شد دندان را خورد کردند و کشیدند اما الان آب نمک که قرقره میکنم به بینی ام هم میرود و سوزش ایجاد میکند حتی خون آبه هم نفوذ میکند ، میشه راهنماییم بفرمایید چه کاری انجام بدم و آیا این خطای کار دندان پزشک محسوب میشود

  پاسخ
  • سید احمدرضا هاشمی
   9 اسفند 1400

   سلام وقت بخیر درراین مورد یک اورو آنتروم فیستولا یا OAF اتفاق افتاده و حتما پیگیر شوید که محل بخیه شود و شما سه هفته بینی را بدون فین بشویید و عطسه با دهان باز باشد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *