اصلاح طرح لبخند چیست؟| روش هایی برای اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند چیست؟

پوشاندن سطح دندان (ونیر ) 

ونیرها (veneer)، نازک و همرنگ دندان هستند که سطح جلویی دندان ها را می پوشاند. اصلاح طرح لبخند ونیرهای سرامیکی نسبت به ونیرهای کامپوزیتی در پوشاندن تغییر رنگهای شدید دندانی و ایجاد لبخند هالیوودی پرکاربردتر هستند.

ونیرهای کامپوزیتی نسبت به ونیرهای سرامیکی نازک تر بوده در اکثر موارد بدون تراش دندان (با تازه کردن سطح دندانها) انجام می شود، بهتر است راجع به نوع ونیر از دندانپزشک خود سوال کنید.

1

روکش کردن  دندان ها یکی از روش های اصلاح طرح لبخند

هنگامی که دندان ضعیف و یا به مقدار زیاد تخریب شود، برای بهبود شکل، اندازه و ظاهر دندان از روکش استفاده می کنند. بیشتر روکشها، 5 تا 15 سال باقی می مانند. جنس روکشها از فلز، چینی متصل به فلز و یا سرامیک می باشد. اصلاح طرح لبخند

قبل از قرار دادن روکش، دندان را کمی تراش می دهند و سپس روکش بر روی دندان چسبیده می شود و کاملا دندان را می پوشاند.

ارتودنسی دندان

دندان های کج و ناهموار توسط ارتودنسی صلاح می شود. سیم های ارتودنسی به دندان ها، فشار مداوم وارد می کند و به آرامی دندان ها را در یک ردیف قرار می دهد. همانطور که دندان با فشار وارده حرکت می کند،

حفره استخوان دندان نیز تغییر شکل می یابد.

روشن کردن دندان

انواع مختلف روشن کننده های دندانی عبارتند از: خمیردندان، ژل های، چسب ها و مواد روشن کننده ای که دندانپزشک به دندان می زند. اما روشن کننده برای همه افراد خوب نیست. این روشن کننده ها برای افراد سالمی  که دندان و لثه های سالمی دارند، می تواند خوب باشد.

پرکردن با کامپوزیت

پرکردگی دندان گاهی در اثر خرد شدن نیاز به جایگزینی دارد. بسیاری از افراد آمالگام نقره ای را با کامپوزیت هم رنگ دندان تعویض می کنند. افراد برای زیبا شدن دندان ها به جای آمالگام نقره ای، از کامپوزیت هم رنگ دندان استفاده می کنند.

اصلاح طرح لبخند برخی از افراد هم نگران هستند که آمالگام نقره ای محتوای جیوه می باشد و برای سلامتی خطر دارد، لذا از کامپوزیت هم رنگ دندان استفاده می کنند.

بدلیل حساسیت تکنیکی زیاد کامپوزیت در صورت عدم مهارت و عدم رعایت نکات در پرکردگی بزرگ با کامپوزیت نسبت به آمالگام نقره ای، دندان پرکرده زودتر فرسوده می شوند. اما در پرکردگی های کوچک، کامپوزیت به خوبی عمل می کند.

 

شکل دهی مجدد لثه

در مواردی که دندان ها بسیار کوچک می باشند و یا خط لثه ناهموار باشد، این روش سودمند است. مقدار کوچکی از بافت لثه و اگر لازم باشد بافت استخوانی اضافی برداشته می شود تا دندان ها بیشتر دیده شوند.

این روش را می توان برای یک دندان و یا بیشتر انجام داد.

ایمپلنت دندان

بسیاری از افراد در اثر پوسیدگی دندان، عفونت و التهاب لثه و جراحی دندان، دندان های خود را از دست می دهند. ایمپلنت دندان که از تیتانیوم ساخته می شود، به جای ریشه دندان قرار می گیرد.

ایمپلنت ها یک پایه قوی برای دندان های مصنوعی دائمی و یا دندان های مصنوعی قابل حمل (روکش ها) می باشند.

دندان مصنوعی

افرادی که فاقد دندان و بافت اطراف دندان هستند، از دندان مصنوعی استفاده می کنند. دو نوع دندان مصنوعی داریم، کامل و جزئی. هنگامی از دندان مصنوعی کامل استفاده می شود که تمام دندان های فرد افتاده باشد.

اما اگر هنوز تعدادی دندان های سالم وجود داشته باشد، از دندان مصنوعی جزئی استفاده می شود.

بریج دندان

در صورتی که دندانی کشیده شود، برای جایگزینی آن، دو دندان مجاور ناحیه بی‌دندانی به عنوان پایه در نظر گرفته شده و ناحیه وسط پر می ‌شود. به این روش که یکپارچه بوده و سه دندان (دو دندان پایه و یک دندان وسط) متصل به هم هستند، بریج یا پل گفته می‌شود.

بریج ها از دو روکش برای دندان های دو طرف ساخته شده اند و دندان ساختگی در بین این دو روکش قرار دارد. این دندان های ساختگی می تواند از جنس: طلا، آلیاژ، چینی و یا ترکیبی از این مواد باشد. بریج ها حمایت کننده دندان های طبیعی و یا ایمپلنت ها می باشند.

بریج جهت درمان بی دندانی ساخته می‌شود؛ به این صورت که با قرار گرفتن روی دندان های طرفین ناحیه بی دندانی، به شکل یک پل قسمت بی دندانی را کامل می‌کند.

پیوند لثه

ریشه دندان در اثر تخریب لثه ممکن است نسبت به غذاها و یا مایعات سرد و یا گرم حساس شود و ممکن است طول دندان ها بلندتر بنظر بیاید. تخریب لثه می تواند باعث پوسیدگی ریشه دندان، از دست دادن استخوان های دندان و در نهایت از دست دادن دندان ها گردد. پیوند بافت نرم که بافت لثه سالم را از یک منطقه دهان به منطقه دیگر حرکت می دهد، می تواند تخریب لثه و نابودی استخوان دندانی را متوقف کند