سفیدکردن یا بلیچینگ زردی دندان

امروزه سفید کردن و بلیچینگ دندان به یکی از رایج‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی تبدیل شده است. در حقیقت با وجودی که بسیاری از شرایط مختلف می‌توانند بر ظاهر لبخند فرد تاثیر داشته باشند، تغییر رنگ و زرد شدن دندان‌ها احتمالاً یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که بر ظاهر دندان‌ها و طرح لبخند فرد تاثیر منفی می‌گذارد. به این ترتیب هنگامی که دندان‌ها دچار تغییر رنگ شوند، طرح لبخند فرد احتمالاً غیر سالم و غیر جذاب به نظر خواهد رسید. به هر حال سفید کردن و استفاده از مزایای بلیچینگ دندان یکی از روش‌های دندانپزشکی زیبایی برای بازیابی ظاهر طبیعی دندان‌ها و افزایش جذابیت طرح لبخند افراد می‌باشد.

روشن کردن یا بلیچینگ دندان

بسیاری از افراد به دلایل مختلف دچار تغییر رنگ دندان‌ها شده و به واسطه این شرایط به خوبی از تاثیرات ناشی از این شرایط بر طرز فکر دیگران نسبت به خود آگاه هستند. توجه داشته باشید بسیاری از عوامل متعدد می‌توانند بر تغییر رنگ دندان‌ها تاثیر داشته باشند. به این ترتیب در صورتی که دچار تغییر رنگ دندان‌ها شده و این شرایط بر اعتماد به نفس شما تاثیر منفی گذاشته است، احتمالاً می‌توانید با مراجعه به مطب دندان‌پزشک از بهترین روش‌های درمان مناسب در این رابطه همچون سفید کردن و بلیچینگ دندان استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه سوالی در مورد روش‌های درمان و یا برای تعیین وقت قبلی جهت ملاقات با متخصصین ما، لطفاً با شماره‌های  ۰۲۱۲۲۲۲۵۲۵۱ و ۰۲۱۲۲۲۷۶۶۹۲ تماس حاصل فرمایید.

مزایای سفید کردن و بلیچینگ دندان‌ها


مزایای اصلی سفید کردن دندان‌ها به شرح زیر هستند:
• بهبود چشمگیر شرایط ظاهری
• ارتقا سلامت دهان و دندان
• افزایش اعتماد به نفس
• هزینه درمان به نسبت پایین
• عدم نیاز به عدم جراحی

افراد مناسب برای سفید کردن دندان‌ها


سفید کردن دندان‌ها یک روش ایده آل برای افرادی است که از سلامت برخوردار بوده، دندان‌های بدون ترمیم (بدون پرکردگی) و لثه‌های سالم داشته و به دنبال طرح لبخند درخشان‌تر هستند. به این ترتیب افرادی که دچار شرایط لک شدن و تغییر رنگ دندان‌ها شده و به دنبال اصلاح آن هستند، در عمل می‌توانند از این روش برای رفع مشکل خود استفاده کنند. به هر حال، برخی از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ دندان‌ها به شرح زیر هستند:
• مصرف مواد غذایی رنگ دار (غذا، نوشیدنی یا سایر موارد مانند آن)
• تیره شدن دندان‌ها به خاطر افزایش سن
• عوامل ژنتیک
• مصرف تتراسایکلین (و آنتی‌بیوتیک‌های وابسته به آن)
• قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید (فلوئوروزیس)
• تغییرات بافت داخلی دندان/ استفاده از روش‌های درمان کانال ریشه(عصب کشی دندان)
 پوسیدگی دندان
• از بین رفتن ترمیم دندان
• لک شدن سطح دندان/ عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان

روش‌های درمان


سفید کردن دندان‌ها معمولاً با قرار دادن محلول سفید کننده بر روی دندان‌ها انجام می‌شود. ماده بلیچ در واقع می‌تواند به مولکول‌های ارگانیک گیر افتاده بین کریستال‌های مینای دندان (پوشش خارجی دندان) یا عاج دندان (ماده زیر مینای دندان) حمله کرده و این مولکول‌ها را از بین ببرد. فرآیند بلیچینگ و سفید کردن دندان در این شرایط تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که ذرات ارگانیک بی‌رنگ شوند. بلیچینگ در بهترین حالت قابلیت از بین بردن لکه‌های زرد رنگ و حتی برخی لکه‌های قهوه‌ای را داشته، اما احتمالاً نمی‌تواند تمام موارد تغییر رنگ دندان‌ها (برای مثال خاکستری شدن دندان‌ها) را برطرف کند. به هر حال، امروزه از روش‌های دندانپزشکی زیبایی متعدد برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود که برخی از مهم‌ترین این روش ها در ادامه توضیح داده شده‌اند.

سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها

02
در این فرآیند از ژل‌های سفید کننده دارای غلظت بالا تحت نظارت دندان‌پزشک استفاده می‌شود که تهیه آنها از داروخانه بدون نسخه پزشک امکان‌پذیر نیست. به این منظور دندان‌پزشک ژل را بر روی دندان‌ها قرار داده و اجازه می‌دهد این ژل برای حدود یک ساعت در محل باقی بماند. در ادامه از یک منبع گرمایی یا نوری در طول فرآیند برای افزایش سرعت بلیچینگ استفاده می‌شود. در این شرایط دندان‌پزشک می‌تواند با توجه به وضعیت لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها میزان شدت درمان را برای بیمار تنظیم کند.

سفید کردن دندان‌ها با روش زوم چیرساید (zoom chairside)

در این روش از یک محلول تشکیل شده از ۲۵ درصد ژل پراکسید هیدروژن و یک نور مخصوص برای تسریع فرآیند بلیچینگ استفاده می‌شود. معمولاً، ژل پراکسید هیدروژن در این روش سه بار بر روی دندان‌ها قرار گرفته و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه بر روی دندان‌ها باقی می‌ماند. بلافاصله پس از این کار، یک نوع ژل فلوراید کاهش دهنده حساسیت بر روی دندان‌ها قرار خواهد گرفت.
بلیچینگ عمیق
این تکنیک به واسطه تمیز کردن لکه‌های بسیار مقاوم (مثل لکه‌های ایجاد شده به خاطر مصرف تتراسایکلین یا لکه‌های ناشی از ابتلا به فلوئوروئزیس) و نیز حفظ سطح بهینه نتایج برای مدت طولانی شهرت پیدا کرده است. به این منظور ژل بلیچینگ بر روی سینی‌های مخصوص تهیه شده با توجه به قالب دندان قرار گرفته و سپس این سینی‌ها دقیقاً بر روی خط لثه قرار داده می‌شوند. هدف از این کار قرار گرفتن ژل بلیچینگ بر روی دندان و جلوگیری از التهاب لثه و ترکیب شدن بزاق دهان با ژل سفید کننده می‌باشد.

سفید کردن و بلیچینگ با لیزر

این روش موثرترین روش برای سفید کردن و بلیچینگ دندان است. به این ترتیب نه تنها سفید کردن دندان با لیزر از بیشترین اثربخشی در مقایسه با سایر روش‌های سفید کردن دندان برخوردار است، بلکه علاوه بر این نتایج حاصل از آن سریع‌ترین اثربخشی را دارد. با این وجود باید توجه داشت متاسفانه هزینه استفاده از این روش در مقایسه با سایر روش ها گران‌تر است. روش های قدیمی بلیچینگ دندان بسیار دردناک بودند و باعث ایجاد التهاب می شدند. این موضوع در حالی است که عوارض بلیچینگ دندان با لیزر فقط بر نواحی بسیار خاص دندان ها متمرکز می شوند و به این ترتیب می توان از بروز آن پیشگیری کرد.
در این روش از لیزر آرگون برای فعال کردن ژل قرار گرفته بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود. این ژل حاوی پراکسید کارباماید بوده و به این ترتیب می‌تواند باعث سفید شدن دندان‌ها شده و با ایجاد پراکسید هیدروژن به عنوان یک ماده سفید کننده، درخشان شدن دندان‌های بیمار را به همراه داشته باشد. به این ترتیب ماده بلیچینگ موجود در این ژل با قرار گرفتن آن در معرض گرما فعال خواهد شد. این تکنیک یک روش بسیار دقیق و موثر است که در نهایت می‌تواند سفید شدن دندان‌ها و بهبود شرایط ظاهری آنها را برای فرد به همراه داشته باشد.

سفیدکننده‌های خانگی

گاهی اوقات دندان‌پزشک برای بیمار از سینی‌های سفارشی پلاستیکی و انعطاف‌پذیر استفاده می‌کند که امکان پر کردن آنها با ژل سفید کننده (ماده بلیچینگ تهیه شده از پراکسید) وجود داشته و بیمار می‌تواند این سینی‌ها را با توجه به توصیه دندان‌پزشک برای مدت زمان لازم بر روی دندان‌ها در خانه قرار دهد.

محصولات سفید کننده دندان قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نسخه دندان‌پزشک

این محصولات به شرح زیر هستند:
• خمیردندان‌های سفید کننده دندان
• مواد سفید کننده دندان
• ژل‌های سفید کننده دندان
• دهان‌شویه‌های سفید کننده دندان
• مواد سفید کننده لثه
• قلم سفید کننده دندان

استفاده از روش‌های سفید کردن دندان‌ها در خانه به خاطر عوارض جانبی احتمالی آنها معمولاً به افراد توصیه نمی‌شود. به همین خاطر معمولاً به افراد پیشنهاد می‌گردد از روش‌های حرفه‌ای سفید کردن دندان‌ها استفاده کنند که فقط از طریق دندان‌پزشکان حرفه‌ای در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

مراقبت‌های پس از درمان و نگهداری از نتایج


پس از سفید کردن دندان‌ها، منافذ مینای دندان باز شده و این شرایط دندان‌ها را مستعد لک شدن می‌کند. در این زمان لازم است از مصرف مواد غذایی زیر برای حفظ نتایج درمان خودداری گردد:
• تمام نوشیدنی‌های ایجاد کننده لکه‌های تیره بر روی دندان همچون چای، قهوه، نوشیدنی‌های حاوی رنگ و آب میوه.
• تمام مواد غذایی ایجاد کننده لکه‌های تیره بر روی دندان‌ها مثل سس سویا، گوشت قرمز، شکلات، و تمام میوه‌ها به غیر از موز.
• هر گونه مواد غذایی یا نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی دندان‌ها می‌شود.
• اجتناب از کشیدن سیگار برای مدت حداقل ۲۴ ساعت.
• عدم استفاده از خمیردندان‌های رنگ دار (قرمز یا آبی) یا دهان‌شویه برای مدت ۲۴ ساعت.
علاوه بر این به منظور حفظ و نگهداری از نتایج ایجاد شده می‌توان به نکات زیر توجه کرد:
• اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های بسیار گرم یا بسیار سرد
• اجتناب از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی
• اجتناب از کشیدن سیگار
• استفاده از محصولات نگهدارنده قابل تهیه از داروخانه‌ها

معایب سفید کردن دندان‌ها در خانه


معایب اصلی سفید کردن غیر حرفه‌ای دندان‌ها در خانه به شرح زیر هستند:
• ایجاد رنگ نامتوازن برای دندان‌ها
• زخم شدن لثه‌ها و ایجاد جراحت برای آنها
• وارد شدن آسیب به مینای دندان

هزینه درمان


هزینه سفید کردن دندان به نوع درمان انتخاب شده بستگی دارد. بطور طبیعی هزینه استفاده از روش‌های سفید کردن دندان به صورت غیر حرفه‌ای بسیار کمتر از سفید کردن دندان بطور حرفه‌ای در مطب دندان‌پزشک است. در این شرایط هزینه سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها به تعداد دندان‌های نیازمند درمان، شدت لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها، و میزان تجربه دندان‌پزشک بستگی دارد. امروزه یکی از گران‌ترین روش‌های حرفه‌ای موجود به این منظور سفید کردن دندان‌ها با لیزر است.

پیشگیری


پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها با توجه به نکات زیر امکان‌پذیر است:
• رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن برای حداقل دو بار در روز، نخ دندان کشیدن برای حداقل یک بار در روز، و نیز ملاقات منظم با دندان‌پزشک برای انجام معاینات لازم و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها از بهترین روش ها برای اجتناب از تغییر رنگ دندان‌ها و ابتلا به بیماری‌های دهان و لثه است.
• اجتناب از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود: مصرف منظم غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود (مثل چغندر، قهوه، و شراب قرمز) در عمل می‌تواند باعث لک شدن دندان‌ها گردد. به همین خاطر به منظور جلوگیری از لک شدن دندان‌ها بهتر است از مصرف آنها تا حد ممکن خودداری شود.
• مصرف مایعات با نی: استفاده از نی هنگام مصرف نوشیدنی می‌تواند سطح تماس نوشابه، شراب، یا قهوه با دندان‌ها را کاهش داده و خطر تغییر رنگ دندان‌ها را حداقل نماید.
• اجتناب از سیگار کشیدن: سیگار کشیدن و مصرف تنباکو می‌تواند باعث لک شدن شدید دندان‌ها شده و این شرایط با تغییر رنگ دندان‌ها به رنگ زرد یا قهوه‌ای همراه است. به این ترتیب اجتناب از مصرف سیگار و تنباکو می‌تواند خطر تغییر رنگ دندان‌ها را بطور مشخص کاهش دهد.

روشن کردن یا بلیچینگ دندان چیست؟

در روشن و سفید و شفاف ماندن دندانهای زیبای شما عواملی چند مثل میزان درخشان بودن یا استعداد به رنگ پذیری و زردی دندان های شما از نظر ارثی و نژادی ، چگونگی و دفعات مسواک زدن شما و شاید از این دو مهمتر نوع غذاهای مصرفی و چگونگی استفاده از آنها از نظر ترکیب و یا میزان حرارت غذاها و مخصوصا میزان اسیدیته ی آنها بطور جدی تاثیرگذار می باشد.

اولین و تاثیرگذارترین عامل:           

حال در بررسی هریک از این عوامل اولین نگاه ما  متوجه عواملی می باشد که ساختار سطحی دندانتان را می تواند تغییر دهد .

دقت کنید کاری که فلوراید انجام می دهد این است که سطح دندان شما مثل شیشه یا سنگ مرمر صاف و صیقلی می کند ، پس مضرترین نوع مواد غذایی را می توان ترشیجات به واسطه داشتن موادی مثل سرکه و یا مصرف آب لیمو ( که شدیدترین تیره کنندگی را در هنگامی که آب لیموی تازه را بعضی از دوستان در چای داغ می ریزند می بینیم ) دقت کرده اید وقتی که اسفناج می خورید به سطح دندانها می چسبد ( که البته منظورمان این نیست که اسفناج برای دندان ضرر داشته باشد) نظیر این مطلب را از نظر چسبندگی به دندان در تنقلاتی رایج مثل پفک یا لواشک می بینیم که در دومی بواسطه ترش بودن و اسیدیته ی بالا نظیر آب لیمو که اشاره کردیم عمل می کند و درصورت رعایت مطالب در دراز مدت همچنان دندانهایتان شفافیت و درخشش خواهند ماند که طبعا برای درمان همانطور که اشاره کردیم فلوراید گزینه اول میباشد.  

عامل دوم:   

ترکیبی ازدو عامل مدت زمان تماس و میزان رنگ موادغذایی رنگ دار مثل چای ، قهوه ،آب آلبالو ، هویج ، تمشک ، شکلات  و یا سیگار می باشد که مطلوبتربین راه پیشگیری کاهش میزان زمان و کاهش تعداد دفعات تماس این مواد با دندانها می باشد که شامل سیگار و پیپ و غیره می شود واصولا برداشتن مواد رنگی مدتی بعد از مصرف آنها با مسواک زدن ، خود به خود مساوی با لبخندی زیبا برای شما خواهد بود .

نکته مهم بلیچینگ !

در تمام روشهای روشن کردن رنگ دندانها از مواد آزاد کننده اکسیژن با درصدهای 15% تا 35% پراکسید هیدروژن و یا کارباماید پراکسید استفاده می شود ، ( نظیر رنگ کردن موها ) کارهای موقتی تلقی می شوند که بسته به جنس دندان ، میزان رنگ در رژیم غذایی ، عادات و علایق بیمار و صد البته میزان و دقت فرد در رعایت بهداشت دهان زمانی بیشتر از  شش ماه تا دوسال را  نمی توان برای سفید باقی ماندن دندانها در نظر گرفت.

در روش بلیچینگ خانگی ما در اولین مراجعه شما ظرف چند دقیقه قالبی از دندانهایتان تهیه می کنیم که دو روز بعد لابراتوار از روی آن قالب تلقی مخصوصی برایتان می سازد که در مراجعه دوم با پکیج ژل های سفید کننده امریکایی استاندارد که متناسب با شرایط دندانها و لثه شما سفارش داده شده است همراه با آموزش در اختیار شما قرار می گیرد که ظرف مدت ده روز تا دو هفته با استفاده دودفعه در روز هربار به مدت نیم تا یکساعت بسته به نوع ژل خودتان رنگ دندانتان را روشن خواهید کرد که از ویژگی های این روش که بیشتر مورد علاقه ی مراجعین است یکی این است که به واسطه داشتن قالب طی ماههای آینده نیز در صورت کاهش سفیدی قبل از مناسبتهای خاص یا مجالسی که ممکن است داشته باشند می توانند دوباره به مدت چندروز استفاده نمایند و دیگر اینکه چون روشن شدن تدریجی انجام می گیرد برگشت پذیری آن کمتر است .هزینه سفید کردن دندان به نوع روش مورد استفاده برای این کار بستگی دارد. 

محدودیت های بلیچینگ:

انجام کار بلیچینگ روی دندانهای دارای لکها و بدرنگیهای شدید مؤثر نیست و نیز با توجه به اینکه  بیمار در طی درمان  سفیدکردن حساسیتهای گذرای چندروزه تا چند هفتگی را ممکن است تجربه کند در مورد دندانهای دچار پوسیدگی یا خودبخود به سرما و شیرینی این کار امکان پذیر نمی باشد و بهترین درمان برای این افراد استفاده از لمینیت های دندانی و ایجاد لبخندی زیبا و شگفت انگیز می باشد.