پرکردن دندان با مواد همرنگ - دکتر سید احمدرضا هاشمی
پرکردن دندان با مواد همرنگ

پرکردن دندان با مواد همرنگ

پرکردن دندان یکی از روش های درمان دندانپزشکی است که برای بازگشت زیبایی و کارایی دندان بیمار انجام می شود. این درمان می تواند به منظور رفع ترمیم پوسیدگی، شکستگی و یا خوردگی ها و آسیب های سطحی دندان انجام شود.

موادی که پر کردن دندان با آن انجام می شود، شامل آمالگام، کامپوزیت و پرسلن است. آمالگام موادی است که از فلزات پر می شود و داخل دندان را سیاه و ظاهر آن را زشت می کند. امروزه بیشتر پزشکان برای زیبایی دندان بیمار از مواد کامپوزیت و یا پرسلن استفاده می کنند تا رنگ دندان سفید و طبیعی باقی بماند.

مزایای ترمیم و پرکردن دندان با مواد همرنگ

زیبایی دندان‌ها در پرکردن دندان با مواد همرنگ

اگر دندان های جلویی شما دچار آسیب شوند پزشکان معمولا از مواد همرنگ مانند کامپوزیت برای پرکردن دندان شما استفاده می کنند تا دندان شما طبیعی و زیبا دیده شود.

باندینگ دندان

استفاده از کامپوزیت در پرکردن دندان با مواد همرنگ موجب باندینگ دندان می شود و از ساختار دندان محافظت می کند. اما آمالگام نمی تواند برای باندینگ دندان استفاده شود. با پیشرفت علم، دندانپزشکان به این موضوع رسیده‌اند که اتصال بین عاج و مینای دندان بسیار مهم و موثر است. پس برای رسیدن به این مسئله استفاده از مواد بهتر و جدیدتر را ترجیح می دهند.

بازسازی بهتر دندان در پرکردن دندان با مواد همرنگ

ترمیم موفقیت‌آمیز دندان (یا اصطلاحاً بازسازی دندان) به استحکام پیوند بین کامپوزیت رزینی با مینا و عاج دندان دارد. در روش های ترمیم دندانپزشکی با کامپوزیت دندان عملکرد طبیعی دارد و در هنگام باز و بسته شدن فک و عمل جویدن، نیروی فشار بر روی دندان باقی نمانده و از آن عبور کند.

انطباق با رنگ دندان‌های طبیعی

ترمیم‌های همرنگ دندان برای انواع درمان‌ها از جمله پوسیدگی دندان، خردشدگی دندان‌، دندان‌ شکسته، فاصله بین دندان‌ها و یا دندان‌های فرسایش یافته قابل استفاده هستند. آنها همچنین در اصلاح شکل و بهبود ظاهر دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترمیم‌های همرنگ دندان کدامند؟

عمده پرکردگی های همرنگ دندان از مواد پلاستیکی سختی بنام رزین های کامپوزیتی ساخته شده اند که رنگ و ظاهری شبیه به دندان دارند. این مواد ترمیمی کمتر به چشم آمده و بسیار مورد علاقه و درخواست بیماران می باشند. از دیگر مواد همرنگ دندان، از گلاس اینومرها می توان نام برد.

مزایای پرکردگی هایی همرنگ دندان چیست؟

رزین هایی کامپوزیتی همرنگ دندان بوده و بسیار طبیعی تر از سایر پرکردگیها می باشند. بیمار با اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری می تواند بخندد، صحبت کند و غذا بخورد. بدلیل اینکه گلاس اینومرها با دندان پیوند شیمیایی داشته میزان تراش و برداشتن بافت دندانی در مواد همرنگ کمتر از مواد غیر همرنگ می باشد و همچنین گلس آینومرها  از خود فلوراید آزاد می نمایند که از عود پوسیدگی جلوگیری می کند.

معایب پرکردن همرنگ دندان چیست؟

ترمیم های همرنگ برای همه دندانها و همه حفرات قابل استفاده نمی باشد، لذا بهتر است در ترمیم حفرات کوچک تر و در نواحی دندانهای جلو استفاده شوند. البته مواد کامپوزیتی خاصی نیز وجود دارند که از آنها می توان برای ترمیم حفرات بزرگ و در دندانهای آسیا نیز استفاده کرد.

چگونه می توان از پرکردن دندان‌های همرنگ مراقبت کرد؟

مراقبت های لازم در این زمینه مشابه مراقبت برای بقیه انواع پرکردگی هاست که شامل:

مسواک زدن، نخ کشیدن و معاینات منظم و دوره ای دندانپزشکی و تهیه عکسهای دندانی دوره ای می باشد. با رعایت بهداشت دهان هر ترمیمی دوام زیادی خواهد داشت. دندانپزشک ضمن معاینه کلیه دندانها، پرکردگی ها را نیز از نظر تغییر رنگ، نشتی، سائیدگی غیر معمول و شکستگی، تحت نظر دارد و شما را از این که نیازی به ترمیم مجدد دندان باشد، مطلع می سازد.