باندینگ دندان

باندینگ دندان


باندینگ کامپوزیت، یکی از ساده‌ترین و کم تهاجم‌ترین عمل‌های زیبایی دندان است. در این روش، از ماده‌ای رزینی همرنگ دندان‌ها با نام کامپوزیت، برای اصلاح رنگ و شکل دندان‌ها استفاده می‌شود. باندینگ دندان (کامپوزیت) قادر است به سادگی پوسیدگی و تغییر رنگ دندان‌ها را ترمیم کند. این کامپوزیت‌ها بر خلاف ونیرهای سرامیکی که در آزمایشگاه ساخته می‌شوند و نیازمند برداشتن بخش زیادی از ساختار سالم دندان هستند، تنها در یک جلسه و با حداقل آسیب به دندان، مورد استفاده قرار خواهند گرفت. عمل باندینگ دندان‌ها، برای بیمارانی با مشکلاتی اندک یا افرادی که نیازمند ترمیم سریع دندان‌های خود، به دلیل لب پریدگی کوچک دندان‌ها هستند، درمان مناسب‌تری خواهد بود.

ما در مرکز دندانپزشکی زیبایی و کاشت دندان دکتر احمدرضا هاشمی، باندینگ کامپوزیت را با اهدافی اصلاحی چون کاهش حساسیت دندان‌ها به دما و اصلاح ظاهر طبیعی لبخند، برای بیماران خود مورد استفاده قرار می‌دهیم. ما با بهره‌مندی از آخرین تکنیک‌ها و مواد مورد استفاده در درمان زیبایی باندینگ، قادر خواهیم بود رنگی طبیعی، و شفافیت و بافتی مطابق با دندان‌های شما را شبیه‌سازی کنیم. عمل زیبایی باندینگ، بهترین درمان اصلاحی برای مشکلاتی کوچک مانند فواصل بین دندانی، لب‌پریدگی دندان‌ها و تغییر رنگ‌ آن‌ها خواهد بود. باندینگ معمولاً در طی یک جلسه انجام خواهد شد. شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۲۲۲۵۲۵۱ و ۰۲۱۲۲۲۷۶۶۹۲ با ما تماس حاصل فرمایید تا ما به کمک سیستم تصویربرداری رایانه‌ای خود، تحولی را که انجام باندینگ در لبخند شما ایجاد خواهد کرد را به شما نشان دهیم.

زیبایی دندان‌ها با باندینگ کامپوزیت


رزین کامپوزیت‌ها، ترکیباتی از پلاستیک و پودر شیشه هستند که ظاهری مانند دندان‌های طبیعی را ارائه می‌دهند. این نوع پرکننده‌ها، با هدف ایجاد اصلاحاتی زیبا بر روی دندان‌ها از جمله تغییر رنگ دندان‌ها، ترمیم دندان‌های فاسد، اصلاح دندان‌های لب‌پر شده، اصلاح فواصل بین دندانی و ایجاد ظاهری مسطح برای دندان‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

باندینگ کامپوزیت دندانی، روشی مؤثر برای اصلاح زیبایی دندان‌هایی با مشکلات کوچک است. اگر شما آثار کوچک قدیمی پرشدگی نقره‌ای رنگی بر روی دندان‌های خود دارید و نیازمند جایگزینی آن‌ها هستید، یا در صورتیکه یکی از دندان‌های جلویی شما دچار لب‌پریدگی شده است، احتمالاً باندینگ، بهترین راهکار درمانی شما خواهد بود.

در واقع باندینگ کامپوزیت‌های دندانی، ترمیم‌کننده‌هایی همرنگ دندان‌ هستند که به دندان‌های شما متصل می‌شوند و از زیبایی بیشتری نسبت به پرکننده‌های نقره‌ای حاوی جیوه برخوردارند.

کامپوزیت ونیر و باندینگ دندان: روش و هزینه

مزایای باندینگ کامپوزیت‌ها


 • باندینگ، روشی با حداقل تهاجم است (کمترین مقدار از بافت سالم دندان در طی این عمل برداشته خواهد شد).
 • این درمان، گاهی فقط در طی یک جلسه انجام خواهد شد.
 • از آنجایی که باندینگ کامپوزیت‌ها از نظر ظاهر و رنگ با دندان‌های طبیعی شما مطابقت می‌کنند، نتایج استفاده از آن‌ها بسیار مناسب و خوشایند خواهد بود.
 • در این روش به تراشیدن دندان‌ها نیازی نیست و بنابراین بافت زیادی از دندان‌ها برداشته نخواهد شد.
 • این مواد پس از چند ثانیه به سختی دیگر مواد پرکننده خواهند شد.
 • با اتصال این کامپوزیت‌ها به دندان‌ها، استحکام آن‌ها بیشتر شده و از شکستگی آن‌ها جلوگیری می‌شود.
 • در صورت آسیب دیدن، قابل ترمیم خواهند بود.
 • ترمیم این مواد به سادگی امکان‌پذیر است.
 • استعمال آن‌ها کاملاً سریع و بدون درد خواهد بود.

از عوارض کامپوزیت دندان می توان به حساسیت دندان ها به لمس کردن و هوا اشاره کرد که ممکن است برای چند هفته باقی بماند، اما به تدریج برطرف خواهد شد.

مطلب پیشنهادی مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

چه کسانی افراد مناسبی برای عمل باندینگ دندان هستند؟


اگر شما از دندان‌هایی شکسته یا لب‌پر شده، تغییر رنگ یافته یا لکه‌دار شده، ناهموار، چرخیده و یا با اندازه‌هایی نامناسب برخوردار هستید و یا فواصل بین دندان‌ها ظاهری ناخوشایند به دندان‌های شما داده است و یا در صورتیکه دندان‌های مصنوعی شما فرسوده و آسیب‌دیده هستند، باندینگ کامپوزیت، روش درمانی مناسبی برای شما خواهد بود.

کامپوزیت ونیر

مراحل انجام باندینگ


 • آماده‌سازی: معمولا انجام این درمان به بی‌حسی موضعی نیاز ندارد، مگر اینکه از عمل باندینگ برای ترمیم دندان پوسیده استفاده شود. از یک راهنمای سایه برای انتخاب رنگ رزین کامپوزیت که در تطایق نزدیکی با رنگ دندان‌ها قرار داشته باشد، استفاده می‌شود. سپس سطح دندان، برای کاهش لبه‌ها و همچنین آماده‌سازی مینای دندان برای اتصال مواد، صیقل داده خواهد شد.
 • اتصال: مقداری ژل/ مایع آماده‌سازی کننده‌ی دندان، در محل اتصال استفاده خواهد شد. این کار طی یک تا سه مرحله، بسته به تکنیک انتخابی برای هر دندان، انجام خواهد شد. این کار به چسبندگی ماده‌ی باندینگ به دندان کمک می‌کند. سپس رزین کامپوزیت همرنگ دندان در محل خود قرار داده شده و به شکل دلخواه در آورده می‌شود. در نهایت از نوری شدید و آبی‌رنگ برای استقرار و سخت کردن این ماده استفاده می‌شود.
 • صیقل‌دهی: پس از اینکه مواد در جای خود قرار گرفتند، پزشک و بیمار هر دو، با هم نتایج را بررسی خواهند کرد و پس از تأیید بیمار، عملیات صیقل‌دهی نهایی آغاز خواهد شد.

باندینگ هر دندان در حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت.

64

سؤالات متداول در مورد کامپوزیت ونیر و باندینگ دندان


آیا انجام باندینگ دندان‌ها با درد همراه است؟

خیر، باندینگ کاملاً بدون درد است و از آنجایی که غالباً در این درمان بخش بسیار کوچکی از دندان برداشته می‌شود، از بی‌حسی نیز در این درمان استفاده نمی‌شود.

آیا باندینگ یک درمان بنیانی محسوب می‌شود؟

خیر. در حال حاضر باندینگ کامپوزیت شیوه‌ای بدون تغییر در دندانپزشکی است. بر خلاف ونیرهای سرامیکی، نصب این کامپوزیت‌ها( باندینگ دندان ) در اکثر موارد با تغییرات بسیار اندکی در دندان همراه خواهد بود، حتی در برخی از موارد هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود.

آیا کامپوزیت‌های مورد استفاده در باندینگ، از ظاهری طبیعی برخوردارند؟

بلی. باندینگ کامپوزیت‌ها، در صورتیکه توسط یک متخصص دندانپزشکی زیبایی که از مهارت لازم برای روکش کردن و فرم‌دهی به دندان‌ها برخوردار باشد، انجام شوند، مسلماً طبیعی‌ترین درمان زیبایی دندان خواهند بود. ایده‌ی خوبی است که از دندانپزشک خود بخواهید تصاویر قبل و بعد از عمل برخی از موارد قبلی خود را به شما نشان دهد، تا شما از حسن عملکرد او اطمینان حاصل نمایید.

آیا کامپوزیت‌های مورد استفاده در باندینگ، لکه‌دار یا بی رنگ می‌شوند؟

موادی که ما برای انجام باندینگ مورد استفاده قرار می‌دهیم از برند  Renamel Microfillشرکت Cosmedent تهیه می‌شوند که دارای رنگ و ساختاری مشابه دندان‌های شما هستند. این مواد از قابلیت صیقل‌پذیری و مقاومت خوبی برخوردارند. هر گونه لکه‌ی خارجی برروی این کامپوزیت‌ها، به سادگی و به کمک شیوه‌های معمول پاکسازی دندان قابل برداشتن خواهد بود.

آیا دندان‌هایی که تحت باندینگ قرار گرفته‌اند به مراقبت‌های بیشتری نیازمندند؟

محدودیت‌های اندکی وجود خواهند داشت. معمولاً توصیه می‌شود که از گاز زدن به اجسام سخت مانند تکه‌های یخ و شیرینی‌ها سفت خودداری کنید. از جویدن ناخن‌ها نیز باید اجتناب شود.

پیشنهاد بعدی کاشت ایمپلنت

دوام این کامپوزیت‌ها (باندینگ دندان) چقدر خواهد بود؟

طول عمر این کامپوزیت‌ها به عوامل زیادی از جمله مواد مورد استفاده، تخصص دندانپزشک و میزان مراقبت فرد از دندان ترمیم شده‌ی خود بستگی دارد. مواد با کیفیتی که هم‌ اکنون برای عمل باندینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، از دوامی ۱۰ تا ۱۵ ساله و حتی در برخی موارد بیشتر، برخوردار خواهند بود. نصب مجدد آن‌ها تنها در یک جلسه میسر خواهد بود.

آیا باندینگ کامپوزیت، درمانی هزینه‌بر محسوب می‌شود؟

هزینه‌ی انجام باندینگ، بسته به شیوه‌ی انجام آن، مواد مورد استفاده و تجربه‌ی پزشک‌ متخصص دندانپزشکی زیبایی، متفاوت خواهد بود. معمولاً باندینگ کامپوزیت، به عنوان درمانی بسیار کم‌هزینه در میان تمام درمان‌های زیبایی دندانی شناخته می‌شود.

انجام باندینگ به چه مقدار زمان نیاز خواهد داشت؟

اکثر روش‌های انجام درمان باندینگ معمولاً در طی یک جلسه‌ی درمانی انجام می‌شوند و بلافاصله پس از آن شما از لبخندی زیبا بهره‌مند خواهید شد. مدت این جلسه‌ی درمانی، با توجه به روش انجام درمان متفاوت خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *