کشیدن دندان ممکن است به دلایل زیادی مانند آسیب شدید یا پوشیدگی لازم باشد. کشیدن دندان به عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های دندانپزشکی می‌تواند‌ باکتری‌ها را از بین ببرد و سلامت کلی دهان شما را بهبود ببخشد.

کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان یک روش دندانپزشکی است که طی آن دندان شما به طور کامل از حفره خود خارج می‌شود. گاهی اوقات مردم از آن به عنوان «کشیدن دندان» یاد می‌کنند.

کشیدن دندان چه زمانی توصیه می‌شود؟

دندانپزشکان ترجیح می‌دهند در صورت امکان دندان‌های طبیعی را حفظ كنند؛ اما گاهی اوقات سایر روش‌های ترمیمی (مانند پر کردن دندان یا روکش دندان) کافی نیستند.

اگر دندان شما پس از ترمیم به شدت آسیب‌دیده باشد، ممکن است برداشتن آن ضروری باشد. دندان پزشک شما ممکن است کشیدن دندان را در موارد زیر توصیه كند:

 • پوسیدگی شدید دندان (حفره)

 • دندان شکسته

 • دندان نهفته

 • دندان‌های شلوغ

 • بیماری شدید لثه

 • در رفتگی دندان یا سایر آسیب‌دیدگی‌های دندانی

چه کسی کشیدن دندان را انجام می‌دهد؟

دندانپزشکان و برخی از متخصصان دندانپزشکی (مانند جراحان دهان و دندان و پریودنتیست‌ها) می‌توانند کشیدن دندان را انجام دهند. در حالی که دندانپزشکان عمومی بسیاری از کارهای کشیدن دندان را انجام می‌دهند، موارد پیچیده‌تر معمولا به جراحان دهان یا پریودنتیست ارجاع داده می‌شود.

کشیدن دندان

قبل از جراحی دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

دندانپزشک شما دندان آسیب دیده و لثه‌های اطراف را ارزیابی می‌کند. همچنین دندانپزشک برای بررسی سطح استخوان و تعیین میزان آسیب از دندان با اشعه ایکس عکس می‌گیرد.

حتما در مورد هر دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می‌کنید به دندانپزشک خود اطلاع دهید. پس از جمع‌آوری تمام اطلاعات، گزینه‌های درمانی و آرام‌بخشی به طور مفصل با شما صحبت خواهد شد.

گزینه‌های آرام بخشی در دندانپزشکی

بسیاری از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در طول کشیدن دندان و سایر روش‌های دندانپزشکی، آرام بخش ارائه می‌دهند. آرام بخش برای افرادی که اضطراب دندانپزشکی دارند یا برای کسانی که می‌خواهند در طول قرار ملاقاتشان راحت‌تر باشند، گزینه‌ای عالی خواهد بود. داروهای آرام‌بخش مورد استفاده در دندانپزشکی عبارتند از:

 • اکسید نیتروژن: اکسید نیتروژن که به عنوان «گاز خنده» شناخته می‌شود، گازی است که از طریق ماسک یا دستگاه بینی تنفس می‌کنید. این گاز گزینه‌ای مناسب برای افرادی است که نیاز به آرامبخش سطح سبک دارند. افرادی که اکسید نیتروژن را انتخاب می‌کنند، می‌توانند بعد از عمل به راحتی کارهای خود را انجام دهند.

 • آرام بخش خوراکی: این نوع آرامبخش از طریق دهان و معمولا به صورت قرص، حدود یک ساعت قبل از کشیدن دندان به بیمار داده می‌شود. داروهای رایج مورد استفاده برای این منظور شامل دیازپام، میدازولام، تریازولام و لورازپام است. آرامبخش خوراکی را می‌توان به تنهایی یا در ترکیب با اکسید نیتروژن یا آرامبخش داخل وریدی استفاده کرد. دوزها با توجه به نیازهای خاص شما تنظیم می‌شوند. افرادی که آرامبخش خوراکی را انتخاب می‌کنند، به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نیاز دارند تا آن‌ها را به خانه ببرند.

 • آرامبخش داخل وریدی (IV): این نوع آرامبخش برای افرادی که اضطراب دندانی قابل توجهی دارند یا برای کسانی که تحت درمان طولانی هستند توصیه می‌شود. داروهای آرامبخش و مسکن (مانند میدازولام و مپریدین) مستقیما از طریق IV به جریان خون منتقل می‌شوند.  آرامبخش IV بالاترین سطح آرامبخشی است که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که آرامبخش IV را انتخاب می‌کنند نیاز دارند تا توسط شخص دیگری آن‌ها را به خانه ببرد.

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است بیهوشی عمومی در یک بیمارستان را توصیه کند. این گزینه معمولا برای موارد پیچیده مانند بازسازی صورت یا جراحی فک در نظر گرفته می‌شود.

هنگام کشیدن دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

ابتدا بی‌حسی موضعی برای بی‌حس شدن دندان آسیب دیده و بافت لثه اطراف داده می‌شود.

با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی، دندانپزشک به آرامی دندان شما را شل می‌کند و با احتیاط آن را از حفره بیرون می‌آورد. گاهی اوقات ممکن است دندانپزشک نیاز به ایجاد برش‌های در لثه شما داشته باشد تا به بتواند به دندان دسترسی پیدا کند؛ به خصوص اگر دندان شما به شدت پوسیده باشد یا در خط لثه شکسته شده باشد.

پس از برداشتن دندان، سوکت تمیز و ضدعفونی می‌شود. در برخی موارد دندانپزشک ممکن است پیوند استخوان دندانی نیز قرار دهد که به جلوگیری از تحلیل استخوان فک شما کمک می‌کند. در نهایت، ممکن است بخیه‌هایی برای کمک به به بهبودی گذاشته شود.

پس از کشیدن دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

هنگامی که این روش کامل شد، دندانپزشک تکه‌ای گاز روی محل استخراج قرار می‌دهد و از شما می‌خواهد که با فشار و محکم آن را نگه دارید. این کار به کاهش خونریزی شما کمک می‌کند تا خون لخته خون تشکیل شود.

(لخته شدن جنبه طبیعی برای بهبودی است، سبب بهبودی می‌شود و خطر خشکی حفره‌ها را کاهش می‌دهد.) هنگامی که خونریزی به اندازه کافی کاهش یافت، می‌توانید گاز را بیرون بیاورید. پس از آن ممکن است در ۲۴ ساعت اول خونریزی خفیف داشته باشید.

مدت زمان بهبودی پس از کشیدن دندان چقدر است؟

زمان بهبودی به پیچیدگی پرونده پزشکی شما بستگی دارد. با این حال، اغلب افراد تنها در چند روز به حالت عادی باز می‌گردند. با اینکه می‌توانید ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت به فعالیت‌های معمول خود برگردید، معمولا چندین هفته طول می‌کشد تا استخوان فک به طور کامل بهبود یابد. بنابراین، اگر قصد دارید دندان را ایمپلنت دندان جایگزین کنید، احتمالا باید چند ماه صبر کنید تا امکان بهبودی کامل فراهم شود.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان چیست؟

دندانپزشک پس از کشیدن دندان فهرست دقیقی از دستورالعمل‌های بعد از جراحی را به شما می‌دهد. در ادامه چند دستورالعمل کلی برای بهبودی سریع را خواهیم گفت:

 • محل کشیدن دندان را تمیز نگه دارید. به آرامی ناحیه مورد نظر را با دهانشویه دو تا سه بار در روز شستشو دهید. تا زمانی که دندانپزشک اعلام نکرده، از مسواک زدن مستقیم محل استخراج خودداری کنید. سایر را نواحی به طور عادی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

 • تمام داروها را طبق دستور مصرف کنید. دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک و مسکن تجویز کند. مهم است که این داروها را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. همچنین می‌توانید مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن هم مصرف کنید.

 • حداقل به مدت دو روز از فعالیت شدید اجتناب کنید. افزایش ضربان قلب می‌توانید باعث افزایش خونریزی و ناراحتی بعد از عمل شود. ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول به باشگاه نروید و دندانپزشک خود بپرسید که چه زمانی از سرگیری روال عادی بی‌خطر است.

قیمت کشیدن دندان چقدر است؟

در ادامه فهرستی از قیمت‌های کشیدن دندان را ملاحظه می‌کنید. توجه داشته باشید که قیمت‌ها به ریال هستند.

(به دلیل تغییرات قیمتی لطفا برای اطلاع از قیمت های روز لطفا با مطب تماس بگیرید) : ۰۲۱۲۲۲۲۵۲۵۱

سخن آخر

در این مطلب هر آنچه در مورد کشیدن دندان باید بدانید را برای شما مورد بررسی قرار دادیم. چنانچه سوالی در مورد کشیدن دندان دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *