مراقبت های بعداز جراحی سینوس

مراقبت های بعداز جراحی سینوس


جراحی سینوس زمانی انجام می‌شود که ارتفاع یا عرض استخوان فک بالایی از بین رفته باشد. این پیوند برای کمک به بازیابی استخوان فک شما، جهت جایگزینی احتمالی ایمپلنت دندان یا دندان از دست رفته قرار می‌گیرد.
شما یک جراحی افزایش سینوس لیفت در فک بالا انجام داده‌اید. این روش ارتفاع استخوان از دست رفته را در ناحیه دندان مولر اول و دوم و گاهی پرمولر دوم شما بازیابی می‌کند. این جراحی روش درمانی مهم است و امکان کاشت ایمپلنت در ناحیه‌ای را فراهم می‌کند که به دلیل ارتفاع ناکافی استخوان از طریق بزرگ شدن سینوس، امکان کاشت دندان در آن وجود ندارد.
استخوانی که پیوند زده شده است معمولاً ترکیبی از استخوان خشک شده منجمد، استخوان مصنوعی و استخوان خودتان است. به همین دلیل ممکن است دو زخم بعد از جراحی داشته باشید: محل اهدا کننده و محل گیرنده.
کارهایی که بعد از جراحی لیفت سینوس نباید انجام داد
در حالی که بینی خود را گرفته‌اید، بینی خود را باد نکنید یا عطسه نکنید.
با دهان باز عطسه کنید.
نوشیدنی‌های خود را با نی ننوشید و تف نکنید.
غواصی و پرواز در هواپیماهای تحت فشار نیز ممکن است فشار سینوسی را افزایش دهد و باید از آنها اجتناب شود.
داروهای ضد احتقان مانند Drixoral، Dimetapp یا Sudafed به کاهش فشار در سینوس‌ها کمک می‌کنند.
ممکن است برای شما نسخه آنتی بیوتیک داده شود. لطفاً داروها را مطابق دستور بگیرید و مصرف کنید.
از هرچه که باعث فشار در حفره بینی شما می‌شود باید اجتناب کنید.
هنگام بلند کردن اجسام سنگین، یاد کردن بادکنک، نواختن آلات موسیقی که نیاز به دمیدن دارند یا هر فعالیت دیگری که فشار بینی یا دهان را افزایش می‌دهد حواستان باشد و از این کار پرهیز کنید.
سیگار کشیدن را کنار بگذارید.

مصرف آنتی بیوتیک از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی سینوس

ممکن است برای چند هفته جهت درمان عفونت و تورم به شما نسخه آنتی بیوتیک به عنوان استروئید خوراکی داده شود. آن‌ها را همانطور که گفته شده مصرف کنید. اگر دچار اسهال شدید، آنتی بیوتیک‌های خود را متوقف کنید و حتما با دکتر معالج خود تماس بگیرید.
دندانپزشک نسخه‌ای برای مسکن به شما خواهد داد که باید آن را طبق دستور و در صورت نیاز مصرف کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است یک دوز داروی ضد درد با حدود ۴۵ دقیقه قبل از اولین ویزیت بعد از عمل مصرف کنید؛ چون ممکن است نیاز به تمیز کردن سینوس در هریک از ویزیت‌های اولیه باشد. اگر مسکنی مصرف می‌کنید که حاوی مواد مخدر باشد، به کسی نیاز دارید که شما را به مطب ببرد و از آنجا به منزل برگرداند.
برخی از بیماران دریافتند که Tylenol فوق‌العاده قوی (۵۰۰ میلی‌گرم) برای تسکین درد آن‌ها کافی است. داروی Tylenol و مسکن‌های تجویزی را همزمان مصرف نکنید؛ مگر اینکه پزشک دستورالعمل خاصی برای این کار به شما بدهد. در برخی از مسکن‌های تجویزی، تایلنول نیز وجود دارد.
از مصرف آسپرین و داروهایی که حاوی آسپرین هستند خودداری کنید. هفته اول پس از جراحی از مصرف داروهایی مانند موترین (Motrin)، ادویل (Advil)، الیو (Aleve) و ایبوپروفن (Ibuprofen) خودداری کنید. این داروها ممکن است باعث خونریزی شوند. اگر در مورد دارو مطمئن نیستند، از پزشک خود یا داروساز کمک بگیرید.
استفاده از استروئید موضعی یا اسپری‌های آنتی هیستامین را تا زمانی که پزشک اجازه نداده آغاز نکنید.

بهداشت دهان بعد از جراحی سینوس

در روز جراحی، دهان خود را آبکشی نکنید یا تف نکنید. این کار لخته خون را مختل می‌کند، زخم را باز می‌کند و می‌تواند خونریزی را طولانی کند و بهبودی را به تعویق بیندازد. شما نباید خون در دهان داشته باشید. بزاق را می‌توان قورت داد، حتی اگر کمی رنگ خون داشته باشد.
تمیز نگه داشتن دهان پس از جراحی برای کاهش خطر عفونت ضروری است. شستشوی آب نمک را از روز بعد از عمل شروع کنید. از نصف قاشق چای‌خوری نمک حل شده و در یک لیوان ۸ اونس آب گرم استفاده کنید و بینی خود را به آرامی با قسمت‌هایی از محلول بشویید، پنج دقیقه طول می‌کشد تا کل لیوان را استفاده کنید. هر چند وقت یکبار که دوست دارید این کار را تکرار کنید، اما حداقل چهار تا پنج بار در روز و همیشه بعد از غذا برای پنج روز آینده این کار را ادامه دهید.
به مدت ۴۸ ساعت از مسواک زدن در ناحیه جراحی خودداری کنید. هنگام مسواک زدن، بسیار ملایم عمل کنید. هنگام خارج کردن خلط نیز مراقب باشید.
ما ممکن است یک شستشوی آنتی بیوتیکی (کلرهگزیدین، پروگارد، پریدکس) را برای برخی روش ها تجویز کنیم. این شستشو باید صبح و قبل از خواب بعد از مراقبت‌های معمول دهان استفاده شود. پس از استفاده از شستشوی دارویی از خوردن، نوشیدن یا شستشوی دهان خودداری کنید. استفاده از این روش آبکشی بیش از دو بار در روز باعث لکه‌دار شدن دندان‌های شما خواهد شد.

سیگار کشیدن

حداقل تا دو هفته پس از جراحی برای مراقبت‌های بعد از جراحی سینوس، اصلا سیگار نکشید. سیگار کشیدن به طور چشمگیری خطر پیوند استخوان و شکست سینوس را افزایش می‌دهد.

استفاده از پروتز یا محافظ شب

پروتزهای جزئی، باله‌ها یا پروتزهای کامل نباید بلافاصله پس از عمل جراحی تا زمان ملاقات بعد از عمل شما استفاده شوند؛ مگر اینکه به طور خاص دستور دیگری داده شود. لطفا در صورت وجود هرگونه سوال با ما تماس بگیرید. اگر یک “بالک” موقت برای استفاده کردن دارید، آن را تا زمانی که بی‌حسی در ناحیه برطرف نشده است، قرار ندهید. هنگام قرار دادن، بالک نباید به لثه‌های ناحیه جراحی برخورد کرد. اگر این اتفاق بیفتد، می‌تواند باعث زخم شدن لبه‌های زخم و شکستگی حاشیه بخیه شود. این اتفاق می‌تواند منجر به از بین رفتن پیوند شود. اگر در مورد تناسب باله، پروتز جزئی یا کامل خود سوالی دارید، تا زمانی که دندانپزشک عمومی یا مطب ما امکان قرار ملاقات نداشته باشند، از آن استفاده نکنید.

مشکلات یا عوارض بعد از عمل جراحی سینوس

مانند هر روش دیگری، بهبود غیرمنتظره بعد از عمل ممکن است رخ دهد. اگر متوجه جریان غیرمنتظره هوا یا مایعات بین دهان و بینی خود شدید، لطفاً فوراً به ما اطلاع دهید. اگر بیش از چند قطره مواد کوچک از موادهای پیوند داده شده از بینی شما خارج شده، حتما به پزشک اطلاع دهید.
اگر در سمتی که جراحی شما انجام شده، گرفتگی سینوس یا بینی داشتید، به ما اطلاع دهید. اگر بعد از ۳ روز ورم در دهان، گونه یا زیر چشم شما افزایش یافت، به ما اطلاع دهید.
آرزوی ما این است که فرایند بهبودی و سلامتی شما تا حد امکان آرام و خوشایند باشد. پیروی از این دستورالعمل‌ها به شما کمک می کند تا درمان راحت‌تری را تجربه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *