ایمپلنت ثابت دندان چیست

ایمپلنت ثابت دندان چیست؟

اگر تمام یا بیشتر دندان های خود را از دست داده اید، پروتزهای ایمپلنتی بهترین گزینه برای جایگزینی آن ها هستند. برخلاف پروتزهای سنتی، پروتزهای متکی به ایمپلنت درست مانند دندان‌های طبیعی به فک شما متصل می‌شوند که به آن‌ها ثبات بیشتری می‌دهد و از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند. به جای جایگزینی هر دندان از دست رفته با ایمپلنت دندان تک دندانی خود، یک پروتز ایمپلنت به ما این امکان را می دهد که به طور استراتژیک چند ایمپلنت دندانی را روی یک قوس قرار دهیم تا کل مجموعه ای از دندان های جایگزین را پشتیبانی کنیم. به غیر از پروتزهای کامل یا جزئی، دو دسته اصلی دیگر برای پروتزهای متکی به ایمپلنت وجود دارد: ثابت یا متحرک. تفاوت اینجاست.

پروتزهای ثابت با پشتیبانی از ایمپلنت

پروتز ثابت با ایمپلنت قرار نیست هر روز درآورده شود و دوباره روی آن قرار گیرد، در عوض، این پروتزها به طور دائم به ایمپلنت های دندانی شما متصل می شوند. پروتزهای ثابت مبتنی بر ایمپلنت بیشتر شبیه دندان های واقعی هستند. برای مراقبت از آنها، به سادگی مسواک بزنید، نیازی نیست هر شب قبل از رفتن به رختخواب دندان های خود را بیرون بیاورید و از محلول های پاک کننده استفاده کنید. بسیاری از بیماران طرفدار این نوع ایپملنت هستند. زیرا به آنها اجازه می دهد فراموش کنند که پروتز دارند.

یکی از نکات منفی پروتزهای ثابت با ایمپلنت این است که نسبت به پروتزهای متحرک با ایمپلنت به حمایت بیشتری از استخوان و بافت نیاز دارند. اگر توده استخوانی مورد نیاز برای پروتزهای ثابت با ایمپلنت را ندارید، باید یا یک گزینه متحرک انتخاب کنید یا ممکن است کاندیدای یک روش جایگزین، ترمیم قوس کامل All-on-4 باشید.

 

پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت

پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت (همچنین به عنوان پروتزهای ضربه ای شناخته می شوند) بیشتر شبیه دندان مصنوعی سنتی هستند. تفاوت اصلی این است که به جای استفاده از چسب برای نگه داشتن دندان مصنوعی در جای خود، از ایمپلنت های دندانی استفاده می شود.

پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت نه تنها برای بیمارانی که توده استخوانی برای حمایت از پروتزهای ثابت ندارند گزینه بهتری هستند، بلکه برای بیمارانی که عادت به استفاده از پروتزهای مصنوعی سنتی دارند و بدشان نمی آید که پروتزهای مصنوعی خود را در پایان روز برای تمیز کردن همراه داشته باشند نیز مناسب است. برخی از بیماران حتی ممکن است این گزینه را ترجیح دهند زیرا تمیز کردن را آسان تر می دانند. پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت نیز مقرون به صرفه تر هستند.

ایمپلنت ثابت دندان

 

ویژگی های ایمپلنت ثابت دندان در مقابل ایمپلنت متحرک

همانطور که می بینید، هر یک از گزینه های پروتز با ایمپلنت دارای مزایا و معایبی هستند. پروتز ثابت با تکیه گاه ایمپلنت بیشتر شبیه دندان های طبیعی شماست، اما گران تر نیز هست و همه بیماران پاس استخوان مورد نیاز برای حمایت از آن را ندارند. پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت راحت تر تمیز می شوند و هزینه کمتری دارند، اما بسیاری از بیماران دوست ندارند که این پروتزها آنقدر شبیه به تجربه داشتن پروتزهای سنتی باشند.

در نهایت، بهترین راه برای تصمیم گیری که برای شما مناسب است این است که برای مشاوره به مطب دکتر هاشمی و یا سایر متخصصین مراجعه کنید. ما تاریخچه دندانپزشکی شما را مرور می کنیم، در مورد سبک زندگی شما با شما صحبت می کنیم، یک معاینه انجام می دهیم و اهداف درمانی شما را مورد بررسی قرار می دهیم. در نظر گرفتن همه این موارد به ما کمک می کند تا راه حل ایمپلنت دندانی را که به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می کند، تعیین کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *