ترمیم دندان ها

روش های ترمیم دندان


ترمیم دندان چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی به ترمیم یا جایگزینی دندان ها تمرکز دارد. هدف اصلی دندانپزشکی ترمیمی بهبود سلامت دهان و عملکرد جویدن است.

ترمیم دندان ها معمولا توسط دندانپزشکان عمومی انجام می شود. نمونه هایی از روش های ترمیمی دندان عبارتند از تاج، بریج، ایمپلنت و دندان مصنوعی.

چه کسانی به ترمیم دندان نیاز دارند؟

در صورت داشتن موارد زیر ممکن است به دندانپزشکی ترمیمی نیاز داشته باشید:

  • حفره / پوسیدگی دندان.
  • دندان های آسیب دیده یا شکسته.
  • دندان های از دست رفته

تفاوت بین دندانپزشکی ترمیمی یا ترمیم دندان و دندانپزشکی زیبایی چیست؟

ترمیم دندان بر بهبود سلامت و عملکرد دهان و دندان تمرکز دارد. دندانپزشکی زیبایی بر بهبود ظاهر لبخند شما تمرکز دارد.

برخی از روش های دندانپزشکی هم بهبود عملکردی و هم زیبایی را ارائه می دهند (دندانپزشکی ترمیمی زیبایی). به عنوان مثال، روکش دندان عملکرد جویدن دندان را بهتر می کند و همچنین می تواند لبخند شما را یکنواخت و زیبا تر نشان دهد.

چرا ترمیم دندان ها مهم است؟

ترمیم دندان شانس سلامت دهان و دندان طولانی مدت را به شما هدیه می دهد. دندانپزشک شما می تواند با اصلاح و ترمیم دندان های آسیب دیده یا پوسیده به بازگرداندن لبخند شما و عملکرد کامل دندان های شما کمک کند و  توانایی شما را برای خوردن، صحبت کردن و جویدن بهبود ببخشد.

انواع مختلف ترمیم دندان ها

پر کردن

هنگامی که باکتری مینای دندان شما را می خورد و باعث ایجاد سوراخ می شود، به آن حفره می گویند. حفره های کوچکتر معمولا با پر کردن ترمیم دندان انجام می شوند.

در طی این روش، دندانپزشک بخش پوسیده دندان شما را برمی دارد، سپس سوراخ را با یک ماده کامپوزیت همرنگ دندان پر می کند. این کار پیشرفت پوسیدگی دندان را متوقف می کند و خطر آسیب بیشتر را کاهش می دهد.

تاج ها

دندانپزشکان از روکش های دندانی برای ترمیم حفره های بزرگ یا ترمیم دندان های شکسته استفاده می کنند. گاهی اوقات کلاهک نامیده می شود، تاج روی کل دندان شما قرار می گیرد.

برای قرار دادن تاج دندان، دندانپزشک شما باید مقداری از مینای طبیعی دندان شما را جدا کند. بنابراین، آنها دندان شما را تغییر می دهند (بخشی از دندان شما را به سمت پایین تراشیده می کنند)، سپس یک تاج روی آن قرار می دهند.

خاتم و آنله

گاهی اوقات یک حفره برای پر کردن خیلی بزرگ است، اما برای تاج بسیار کوچک است. در مواردی مانند این، دندانپزشک شما ممکن است اینله یا آنله را توصیه کند. این ترمیم های سفارشی مانند قطعات پازل در ساختار دندان طبیعی شما قرار می گیرند. دندانپزشک شما آنها را به طور دائم در جای خود می چسباند.

اینله و آنله شبیه هم هستند. در حالی که اینله ناحیه بین کاسپ دندان شما را پر می کند، انله حداقل یک کاسپ را نیز پوشش می دهد.

درمان کانال ریشه

گاهی اوقات یک حفره یا ترک به اندازه کافی در دندان شما فرو می رود که به پالپ می رسد. اگر باکتری وارد پالپ دندان شما شود، می تواند باعث عفونت دردناک شود. در این موارد درمان ریشه ضروری است.

در طول این روش، دندانپزشک شما پالپ بیمار، از جمله اعصاب کوچک و عروق خونی داخل دندان شما را برمی دارد. سپس سطوح داخلی دندان شما را کاملا تمیز و ضدعفونی می کنند، سپس کانال ها را با مواد لاستیکی دندانی به نام گوتا پرکا پر می کنند. سپس، یک پرکننده قرار می‌دهند تا دندان را ببندد و از ورود باکتری‌ها جلوگیری کند.

در بیشتر موارد، افرادی که تحت درمان کانال ریشه قرار می‌گیرند، به تاج نیز نیاز دارند تا قدرت و حمایت بیشتری را فراهم کند.

پل ها

بریج دندان می تواند جایگزین یک دندان از دست رفته یا یک ردیف دندان از دست رفته شود. بریج از دندان های مصنوعی با روکش های دندانی در دو طرف تشکیل شده است. دندانپزشک شما دندان های طبیعی شما را در هر دو طرف شکاف تغییر می دهد (تراشیده می کند). سپس، پل را به دندان های طبیعی شما می چسبانند. روکش‌ها روی دندان‌های طبیعی شما قرار می‌گیرند و دندان‌های مصنوعی فاصله بین آنها را می‌پوشاند.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندانی یک پایه کوچک و نخی است که جایگزین ریشه دندان از دست رفته می شود. هنگامی که دندانپزشک شما روکشی به ایمپلنت شما اضافه می کند، درست مانند یک دندان طبیعی عمل می کند.

دندانپزشک شما می تواند ایمپلنت های دندانی را با روکش، بریج و حتی پروتز ترمیم کند. برخلاف روکش‌ها و بریج‌های سنتی، ایمپلنت‌ها نیازی به تغییر دندان‌های طبیعی شما ندارند. بسیاری از دندانپزشکان ایمپلنت را استاندارد طلایی جایگزینی دندان می دانند.

دندان مصنوعی

پروتز یکی دیگر از گزینه های سنتی جایگزینی دندان است پروتزهای کامل جایگزین کل قوس دندان های از دست رفته می شوند. پروتز پارسیل جایگزین چندین دندان از دست رفته در نواحی مختلف می شود. دندان های مصنوعی روی لثه های شما قرار می گیرند و استخوان فک زیر آن ها را پشتیبانی می کند.

شما همچنین می توانید از پروتزهای متکی به ایمپلنت استفاده کنید. این وسایل مشابه دندان مصنوعی سنتی هستند. اما به جای اینکه روی لثه ها برای حمایت قرار گیرند، به ایمپلنت های دندانی متصل می شوند. این در مقایسه با پروتزهای معمولی ثبات بسیار بیشتری را ارائه می دهد.

مزایای دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی طیف گسترده ای از مزایای را برای افراد در هر سنی ارائه می دهد. به عنوان مثال، می تواند:

  • بازگرداندن سلامت دهان و دندان.
  • بهبود عملکرد جویدن
  • از بین بردن درد دندان.
  • خطر مشکلات دندانی را در آینده کاهش دهید.
  • ظاهر لبخند خود را بهبود بخشید.

دندانپزشکی ترمیمی چه خطراتی دارد؟

شایع ترین خطر، حساسیت یا ناراحتی عمومی پس از یک روش دندانپزشکی ترمیمی است. به ندرت ممکن است دچار عفونت یا واکنش آلرژیک به فلزات استفاده شده شوید.

ترمیم دندان خطرات بسیار کمی دارد. اما تاج ها، برای مثال، ممکن است بریده شده یا شل شوند. اگر حفره‌های عمیق دارید یا پر شدن حفره‌ها را به تأخیر می‌اندازید، می‌تواند منجر به درمان ریشه یا کشیدن دندان شود . در صورت بروز مشکل در دندان های خود فورا با مطب دکتر هاشمی تماس بگیرید.

زمان نقاهت پس از یک روش دندانپزشکی ترمیمی چقدر است؟

این بستگی به چند عامل دارد، از جمله نوع عمل و تعداد دندان هایی که نیاز به درمان دارند. برای مثال، فردی که یک حفره پر شده است، می‌تواند فوراً فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد. با این حال، فردی که چهار ایمپلنت دندان گذاشته است ممکن است برای بهبودی به چند روز مرخصی نیاز داشته باشد. دندانپزشک شما می تواند به شما بگوید که در شرایط خود چه نوع جدول زمانی بهبودی را انتظار دارید اگر دندان‌های پوسیده، آسیب‌دیده یا از دست رفته‌اید، با دندانپزشک مشورت کنید. آنها می توانند به بازیابی سلامت، عملکرد و ظاهر لبخند شما کمک کنند.

همچنین باید به طور منظم برای معاینات و تمیز کردن دندانپزشکی به دندانپزشک خود مراجعه کنید. علاوه بر این، حتماً در فاصله بین ویزیت، بهداشت دهان و دندان را در خانه رعایت کنید. اگر ترمیم دندانی دارید که احساس “خاموش” یا ایجاد طعم بد می کند، فوراً با ما تماس بگیرید تا راهنمایی های بیشتری دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *