پروتز دندان چیست؟


پروتز دندان، پروتز تخصص هایی در دندانپزشکی هستند که به یافتن راه حل هایی برای دندان های از دست رفته یا ناقص می پردازند. یک متخصص پروتز می‌تواند پروتزهای متحرک را برای شما فراهم کند و یک متخصص پروتز می‌تواند مراقبت‌های تخصصی را در آنچه ما «پروتزهای ثابت» می‌نامیم، به شما ارائه دهد.
درمانی که شامل پوشاندن و محافظت از دندان ها یا استفاده از ایمپلنت های دندانی برای ثابت نگه داشتن دندان های جایگزین است. پروتز دندان یا درمان پروتز می تواند ظاهر زیبایی دندان های شما را بهبود بخشد و همچنین عملکرد دندان های شما را بازسازی و بهبود بخشد.

چه زمانی به پروتز دندان نیاز دارید؟

پروتز دندان زمانی مورد نیاز است که به دلیل آسیب ناشی از عفونت های دندانی یا سایش دندان باعث از بین رفتن بافت های سخت دندان شود. پروتز دندان نیز پس از درمان ریشه دندان توصیه می شود.  از بین رفتن شادابی دندان احتمال شکستگی دندان را افزایش می دهد.

در صورت از دست دادن دندان، تاج کامل دندان را می توان با چسباندن پروتز به ایمپلنت دندان ترمیم کرد.

پروتز و پروتز، هنر ایجاد دندان‌هایی با ظاهر طبیعی در لبخند است و شامل روکش‌ها، روکش‌ها، بریج‌ها، دندان‌های مصنوعی و ترمیم‌های حفظ شده ایمپلنت است. برخی از این روش ها به طور دائمی روی دهان شما ثابت می شوند و برخی از آنها قابل جابجایی هستند.
قبل از تصمیم گیری در مورد یک روش خاص، دندانپزشک آدلاید شما جنبه هایی مانند تعداد دندان های از دست رفته، وضعیت دندان های موجود و ضخامت استخوان فک شما را در نظر می گیرد تا تشخیص دهد که آیا پروتز متحرک یا پروتز ثابت برای شما مناسب تر است یا خیر. وضعیت دندانی خاص شما

دندان مصنوعی

احتمالاً رایج ترین پروتز دندان است. دندان مصنوعی می تواند جزئی یا کامل باشد. از پروتزهای جزئی می توان برای جایگزینی یک یا چند دندان استفاده کرد. آنها طوری طراحی شده‌اند که روی دندان‌های باقی‌مانده چسبانده شوند یا روی آن‌ها محکم شوند تا در جای خود باقی بمانند.

اگر به دنبال جایگزینی ارزان‌تر برای دندان‌ها هستید، آن‌ها گزینه‌ای عالی هستند، اما محدودیت‌های خود را دارند. آنها می توانند بار اضافی بر روی دندان های باقی مانده وارد کنند و همچنین هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن در دهان محکم نباشند. پروتز کامل جایگزین مجموعه کامل دندان های شما می شود.

پروتزهای کامل سنتی متحرک هستند و می توانند لبخندی تازه را برای شما به ارمغان آورند. پروتزهای کامل به بزاق شما و همچنین لثه و ساختار استخوان اطراف شما برای نگه داشتن آنها متکی هستند.

اینها همچنین گزینه ارزان تری هستند و هنگام تصمیم گیری، دانستن محدودیت های آنها مهم است. آنها می توانند هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن حرکت کنند و می توانند غذا را در زیر آنها گیر بیاورند. مهم است که آنها را هر شب از بین ببرید تا از سلامت لثه های شما اطمینان حاصل شود.

متخصص بهداشت یا دندانپزشک شما می تواند همه اینها را برای شما توضیح دهد تا بتوانید از آنها نهایت استفاده را ببرید.

تاج ها

نام‌های زیادی برای این نوع ترمیم وجود دارد، کلاهک‌ها، تاج‌ها، روکش‌ها، آنله‌ها/اینله‌ها، روکش‌ها و روکش‌ها همه جای خود را در ترمیم عملکرد و یا ظاهر دارند. این نوع ترمیم‌ها معمولاً برای دندان‌هایی استفاده می‌شوند که نیاز به محافظت در برابر نیش سنگین دارند یا دارای پرکردگی یا ترک‌های بزرگ هستند. روکش یا کلاهک دندان را از مواد سرامیکی یا زیرکونیایی محکم می پوشاند و می تواند از شکستگی یا سایش در آینده محافظت کند.

مطلب پیشنهادی مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

من دوست دارم روکشی را مانند ناخن کاذب در نظر بگیرم، این روکش می تواند ظاهر دندان شما را بهبود بخشد و روی جلوی دندان شما قرار می گیرد تا رنگ و شکل یا دندان های طبیعی شما را بهبود بخشد. دندانپزشک آدلاید شما می‌تواند با اطمینان از ارزیابی بایت شما و توصیه اینکه آیا روکش‌ها گزینه مناسبی برای شما هستند، از یک نتیجه زیبا اطمینان حاصل کند. نتیجه مطلوب بقیه دهان شما را تکمیل می کند، به آن هم افزایی می دهد و لبخند و نیش شما را کامل می کند.

انواع پروتزهای دندانی

پروتزهای دندان به دو دسته پروتزهای متحرک و ثابت تقسیم می شوند. پروتزهای دوم بسیار برتر هستند. برخلاف پروتزهای متحرک که به عنوان دندان مصنوعی نیز شناخته می شوند، دستگاه های مصنوعی ثابت اغلب از دندان های طبیعی قابل تشخیص نیستند.

ظاهر زیبا و راحتی کامل چیزی است که دندان مصنوعی نمی تواند آن را فراهم کند. در صورت امکان، همیشه استفاده از پروتزهای ثابت را توصیه می کنیم.

پوشاندن دندان فقط برای اینکه نتیجه نهایی با آنچه فکر می‌کردید مطابقت ندارد، بسیار ناامیدکننده باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، مطمئن شوید که از شما می‌خواهید عکس‌هایی از کارهایی که دندانپزشک شما برای دیگران انجام داده است ببینید و نتایج شما چگونه ممکن است متفاوت باشد.

لبخند آزمایشی

برخی از دندانپزشکان حتی می توانند یک “لبخند آزمایشی” ارائه دهند تا به شما نشان دهند قبل از ایجاد هر گونه تغییری می توان به چه چیزی دست یافت. این می تواند آرامش ذهنی را فراهم کند و انتظارات شما را برای انتظارات شما تعیین کند. برخی از دندانپزشکان حتی می توانند یک “لبخند آزمایشی” ارائه دهند تا به شما نشان دهند قبل از ایجاد هر گونه تغییری می توان به چه چیزی دست یافت. این می تواند آرامش ذهنی را فراهم کند و انتظارات شما را برای انتظارات شما تعیین کند.

برخی از دندانپزشکان حتی می توانند یک “لبخند آزمایشی” ارائه دهند تا به شما نشان دهند قبل از ایجاد هر گونه تغییری می توان به چه چیزی دست یافت. این می تواند آرامش ذهنی را فراهم کند و انتظارات شما را برای انتظارات شما تعیین کند.

پل ها

یک بریج بر روی شکاف بین دندان‌ها قرار می‌گیرد تا جایگزین دندان‌های از دست رفته شود، درست مانند یک پل که فاصله بین دو قطعه زمین را می‌پوشاند. آنها برای نگه داشتن آن به دندان های دو طرف شکاف تکیه می کنند. این یک گزینه عالی برای جایگزینی سریع دندان است. لازم است بدانید که دندان هایی که برای نگه داشتن بریج استفاده می شوند نیاز به آمادگی دارند.

این بریج می تواند از موادی مانند سرامیک ساخته شود که جلوه ای طبیعی به دندان می دهد. وقتی دندانپزشک شما می تواند این را برای شما ترسیم کند تا شکل و عملکرد یک پل را توضیح دهد بسیار خوب است. آنها همچنین می توانند تصاویر پل هایی را که برای بیماران دیگر تهیه کرده اند به شما نشان دهند.

هنگامی که فرد دچار از دست دادن شدید بافت سخت دندانی می شود، زیبایی دندان های خود را از دست می دهد، سایش دندان ها، از پروتزهای دندانی (پل، روکش، روکش و غیره) برای ترمیم دندان های آسیب دیده استفاده می شود. در صورت از دست دادن کامل دندان، پروتز به ایمپلنت دندان متصل می شود. پروتز دندان برای بازیابی عملکرد و زیبایی دندان ها بسیار مهم است.

 

انواع پروتزهای دندانی

پروتزهای دندان به دو دسته پروتزهای متحرک و ثابت تقسیم می شوند. پروتزهای دوم بسیار برتر هستند. برخلاف پروتزهای متحرک که به عنوان دندان مصنوعی نیز شناخته می شوند، دستگاه های مصنوعی ثابت اغلب از دندان های طبیعی قابل تشخیص نیستند.

ظاهر زیبا و راحتی کامل چیزی است که دندان مصنوعی نمی تواند آن را فراهم کند. در صورت امکان، همیشه استفاده از پروتزهای ثابت را توصیه می کنیم.

پروتزهای متحرک (پروتز):

  • پروتزهای کامل
  •  پروتزهای جزئی

پروتز ثابت دندان:

  •  روکش های سرامیکی اکسید زیرکونیوم
  •  تاج های سرامیکی فلزی
  •  روکش ها
  •  بریج های دندانی که روی دندان های مجاور ثابت می شوند

پروتزهای ایمپلنت ثابت:

  •  تاج های تکی
  • ترمیم کامل فک با پروتزهای ثابت

در این قسمت تصویری ار روکش دندان پر شده قرار داده شد.

پروتز ثابت دندان مصنوعی

پروتزهای ثابت روی دندان ها چسبیده می شوند یا روی ایمپلنت ها پیچ می شوند. پروتزهای ثابت روشی موثر برای بازگرداندن زیبایی به دندان و عملکرد مناسب جویدن است.

پیشنهاد بعدی کاشت ایمپلنت

روکش های سرامیکی اکسید زیرکونیوم

روکش‌های سرامیکی اکسید زیرکونیوم ظاهر زیبایی را که با زیبایی دندان‌های واقعی مطابقت دارد، باز می‌گردانند. رنگ پروتز یکدست و طبیعی است. زیرکونیوم از نظر بیولوژیکی با بدن انسان سازگار است، بنابراین تاج دندان باعث ایجاد حساسیت یا سایر واکنش های نامطلوب نمی شود.

روکش‌ها زمانی استفاده می‌شوند که دندان‌ها در اثر پوسیدگی دندان، پرکردگی‌های بزرگ یا سایر عوامل بالقوه آسیب جدی ببینند.

تاج های سرامیکی فلزی

تاج های فلزی سرامیکی با پوشاندن یک قاب فلزی با لایه ای از چینی ساخته می شوند. اگر دندان ها به شدت آسیب دیده، مرده یا دارای پرکردگی های بزرگ هستند، توصیه می شود از روکش های کامل برای اطمینان از استحکام استفاده کنید. روکش‌ها زمانی استفاده می‌شوند که دندان‌ها مرده باشند و به‌شدت توسط مواد غذایی و جویدن آسیب دیده یا پرکردگی‌های بزرگی در سطح دندان داشته باشند.

روکش ها و پروتز دندانی

پروتزهای دندان به دو دسته پروتزهای متحرک و ثابت تقسیم می شوند. پروتزهای دوم بسیار برتر هستند. برخلاف پروتزهای متحرک که به عنوان دندان مصنوعی نیز شناخته می شوند، دستگاه های مصنوعی ثابت اغلب از دندان های طبیعی قابل تشخیص نیستند.

ظاهر زیبا و راحتی کامل چیزی است که دندان مصنوعی نمی تواند آن را فراهم کند. در صورت امکان، همیشه استفاده از پروتزهای ثابت را توصیه می کنیم.

روکش لایه ای از مواد است که توسط ویفرهای سرامیکی نازک ایجاد می شود که به عنوان ریزپروتز نیز شناخته می شود. روی سطح دندان سیمان می شوند. این روش شبیه پر کردن زیبایی است، با این تفاوت که سطح دندان به جای سوهان با سرامیک پوشانده می شود.

ونیرها برای جایگزینی براده های قدیمی و تیره، دندان های قهوه ای یا زرد، اشکال زشت، فاصله بین دندان ها و ایجاد ظاهری زیباتر استفاده می شوند. ونیرها قوی هستند، براق می مانند و تغییر رنگ نمی دهند.

بریج های دندانی

اگر بیمار دندان های از دست رفته بیشتری داشته باشد، می توان آنها را با پروتز بریج جایگزین کرد. بریج های دندانی شکاف ایجاد شده توسط یک یا چند دندان از دست رفته را پل می کنند. دندان های سالم پولیش می شوند، پروتز روی آنها ثابت می شود و دندان های مصنوعی در وسط قرار می گیرند. بریج های دندانی را می توان به ایمپلنت ها نیز متصل کرد.

پروتز های متحرک دندان

مزیت اصلی پروتزهای دندانی هزینه نسبتا کم است، اما طول عمر و راحتی را تضمین نمی کنند. بیمار همیشه احساس می کند که دندان های طبیعی او و ناراحتی جویدن نیست و در برخی موارد حتی ناراحتی روانی همیشه وجود خواهد داشت. پروتزهای متحرک از تغییر شکل فک محافظت نمی کنند، عملکرد خوب جویدن را تضمین نمی کنند و برای حفظ آنها به نگهداری قابل توجهی نیاز است.

دندان مصنوعی کامل

پروتزهای کامل زمانی استفاده می شوند که بیمار تمام یا بخشی از دندان های خود را از دست داده باشد.

دندان مصنوعی از پایه پلاستیکی صورتی و دندان های سفید ساخته شده است. دندان های مصنوعی با قلاب به دندان های باقی مانده متصل می شوند. پروتزهای الاستیک با تزریق گرما راحت‌تر هستند زیرا سازگار هستند و به راحتی به دهان می‌چسبند.

دندان مصنوعی جزئی

زمانی که بیمار یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد از دندان مصنوعی جزئی استفاده می شود. عادت کردن بیمار به دندان مصنوعی پارسیل راحت تر است. این پروتزها توسط بست های فلزی در جای خود ثابت می شوند. این ها روی دندان های هر طرف شکاف می چسبند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×