لکه‌های روی دندان

لکه‌های قهوه‌ای، سفید، زرد یا حتی سبز زمانی که بر روی دندان‌ها ایجاد شوند، می‌توانند خجالت‌آور باشند. دندان‌های لکه‌دار اغلب می‌توانند بر میزان اعتماد بنفس افراد در هنگام خندیدن و ظاهر کلی آنها تاثیر بگذارد.
جدا از دلایل زیبایی، برطرف کردن لکه‌های قهوه‌ای و سایر لکه‌ها ازجمله لکه سفید روی دندان، به این دلیل مهم است که این لکه‌ها می‌توانند به طرق مختلف بر سلامتی شما اثر بگذارند.

لکه‌ دندان می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت سلامتی نامناسب و یا بیماری باشد که ممکن است در سرتاسر بدن گسترش پیدا کند. با دریافت مراقبت مناسب دهان و دندان، نه تنها می‌توان ظاهر چهره بلکه وضعیت سلامت عمومی و دندان‌ها را بهبود بخشید.چندین روش برای از بین بردن لکه‌های دندان وجود دارد که شامل مسواک زدن بصورت ساینده با عامل سفیدکننده، جرم‌گیری، روش‌های سفید کردن دندان، لمینت و روکش می‌باشند.در صورت داشتن هرگونه سوال یا تمایل به بررسی وضعیت خود می‌توانید از طریق شماره های ۰۲۱۲۲۲۲۵۲۵۱ و ۰۲۱۲۲۲۷۶۶۹۲  تماس حاصل فرمایید.

انواع لکه‌های روی دندان


نوع لکه بستگی به دلیل ایجاد آن دارد که در تعیین روش درمان نیر تاثیرگذار است. لکه‌های درونی لکه‌هایی هستند که در داخل دندان ایجاد می‌شوند در حالی که لکه‌ بیرونی بر روی سطح دندان بروز پیدا می‌کنند.

لکه‌های درونی

لکه‌ درونی دندان می‌توانند در اثر دلایل مختلفی ایجاد شوند:
– مشکلاتی در دوران کودکی: دندان‌های برخی افراد از زمان کودکی دارای لکه بوده است. این نوع لکه‌ها عمدتاً به علت مصرف برخی انواع آنتی‌بیوتیک که در کودکی مصرف کرده‌اند بوجود می‌آید. یکی از انواع شایع لکه‌های دندان ناشی از آنتی‌بیوتیک، لکه‌های تتراسایکلین هستند. تب نیز می‌تواند بر دندان‌های در حال رشد تاثیر بگذارد.
– ضربه به دندان: اگر تروما یا ضربه‌ای به دندان وارد شود، ممکن است لکه‌های درونی در دندان‌ها ایجاد شده و موجب تغییر رنگ آنها گردد.
– درمان دندان‌ها: عصب‌کشی دندان گاهی اوقات می‌تواند موجب تیره شدن دندان شود.

لکه‌های بیرونی

لکه‌های روی دندان

از طرف دیگر لکه‌های بیرونی دندان بر روی سطح دندان یا دندان‌ها پدید می‌آیند.
دلایل شایع پیدایش لکه‌های بیرونی دندان عبارتند از:
– سیگار کشیدن
– بهداشت ضعیف دهان و دندان
– مسواک زدن ناکافی
– وجود پلاک و پوسیدگی دندان
– مصرف چای یا قهوه
– مصرف شراب قرمز
– بیماری‌هایی مانند دیابت
– مواد پرکننده دندان که در طول زمان به رنگ زرد یا قهوه‌ای در آمده‌اند.
برخی خصوصیات و مشاهدات ظاهری می‌تواند تعیین کند که آیا لکه درونی است یا بیرونی:
– رنگ لکه‌های بیرونی اغلب قهوه‌ای، سیاه یا خاکستری است، هرچند ممکن است سبز، نارنجی و زرد نیز باشند.

لکه‌های روی دندان

– دندان‌های با لکه‌های درونی ممکن است به رنگ قرمز یا صورتی باشند. در زیر نور فرابنفش، لکه‌های ناشی از آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین ممکن است بصورت نور شفاف زرد رنگ به نظر برسند.

– هنگامی که فقط یک دندان تغییر رنگ داشته باشد، احتمالاً لکه درونی بوده و ممکن است علائم بیماری پالپیت را از خود نشان دهد.

روش‌های درمانی مختلف برای لکه‌های روی دندان


بیشتر اوقات دندانپزشک می‌تواند تعیین کند که کدام درمان بیشترین تاثیر را برای هر مورد دارد. گزینه‌های درمانی لکه‌های دندان بستگی به دو چیز دارد:
۱- میزان لکه‌دار بودن دندان
۲- درونی یا بیرونی بودن لکه‌های روی دندان
لکه‌های بیرونی اغلب به راحتی برطرف می‌شوند. این کار توسط دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان در طی ۶ ماه نگهداری فعال بصورت ماهانه و معاینه‌ی منظم انجام می‌گیرد.
از بین بردن لکه‌ی دندان شامل مسواک زدن مناسب، جرم‌گیری، صیقل دادن (ساییدن) و سفید کردن دندان‌ها به منظور برطرف شدن لکه‌ها و بازگرداندن ظاهری طبیعی و سفید به دندان‌ها و داشتن لبخندی جذاب می‌باشد.

سفید کردن دندان

یک تصور غلط وجود دارد که سفید کردن دندان یا بلیچینگ درمان اصلی برای لکه‌های دندان‌ها می‌باشد. اما در واقعیت بیشتر لکه‌های بیرونی دندان‌ را می‌توان به سادگی با برداشتن لایه‌ی لکه‌دار بر روی مینای سفید دندان برطرف کرد.
در صورتی که لکه‌های بیرونی زیادی وجود داشته باشد، در این صورت ممکن است نسبت به حالت عادی نیاز به مقداری صیقل دادن باشد. درمان لکه‌های درونی دندان نسبت به لکه‌های بیرونی کمی دشوارتر است.
بسته به شدت و دلیل ایجاد لکه‌های دندان، چند گزینه‌ی درمانی وجود دارد:

لمینت یا روکش

لمینت یا روکش

بیشتر دندانپزشکان برای از بین بردن لکه‌های دندان‌ها توصیه به استفاده از لمینت یا روکش دندان می‌کنند. این روش پنهان کردن لکه‌ها ممکن است در صورتی که شدت لکه‌ها زیاد باشد نسبت به بلیچینگ موثرتر باشد.

میکرو ابریژن

میکرو ابریژن می‌تواند برای لکه‌های دندانی که در اثر فلوئوروزیس ایجاد شده‌اند موثر باشد. این روش شامل ساییدن لکه‌ دندان با مخلوطی از اسید هیدروکلریک و پومیس است. این فرایند موجب جدا شدن یک لایه‌ی بسیار نازک از مینای دندان و آشکار شدن دندان‌هایی سفید‌تر و یکرنگ می‌گردد.

در صورت استفاده‌ی خودسرانه از روش‌های از بین بردن لکه‌های دندان مانند بلیچینگ با پروکساید در خانه بدون نظارت دندانپزشک ممکن است به علت میزان نامناسب پروکساید یا عدم محافظت از لثه در حین بلیچینگ به لثه‌ها یا دهان آسیب وارد شود. تلاش برای خراشیدن دندان‌ها با ابزار تراش دندان توسط خودتان می‌تواند موجب آسیب به مینای دندان شود که خود بر شدت لکه‌ها می‌افزاید. انجام مشاوره با یک دندانپزشک جهت درمان دندان‌ها و آگاهی از روش‌های برطرف کننده‌ی لکه‌ها جهت پیشگیری از آسیب به دندان‌ها در اثر درمان‌های خودسرانه توصیه می‌شود.

گزینه‌های موجود برای موارد دشوار لکه‌ دندان


– در مواردی که یک دندان عصب‌کشی شده از داخل دچار لکه شده باشد، دندانپزشک می‌تواند دندان را از داخل سفید کند. در این شرایط، دندانپزشک با استفاده از حفره‌ی اصلی که عصب‌کشی از طریق آن انجام گرفته از داخل اقدام به سفید کردن دندان می‌کند.
– در برخی موارد فردی را می‌بینیم که۱۰ سال پیش دندان جلویی خود را روکش کرده است. این روکش همچنان زیبا و سفید باقی مانده اما سایر دندان‌ها تیره‌تر هستند. در این شرایط دندان یا دندان‌های مجاور از طریق صیقل دادن یا بلیچینگ تحت درمان قرار می‌گیرند تا به همان رنگ روکش در بیایند.

پس از بین بردن لکه دندان‌ها تا چه مدت بدون لکه باقی می‌مانند؟


مدت زمانی که دندان‌ها بدون لکه باقی می‌مانند بستگی به وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها، وضعیت کلی سلامت دهان و دندان، میزان لکه‌دار بودن دندان‌ها، نوع روش درمانی جهت از بین بردن لکه‌ها و نیز اینکه چگونه با رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان و اصلاح شیوه‌ی زندگی خود از پیدایش لکه‌ها جلوگیری می‌کنید، دارد.

چگونه می‌توان از لکه‌دار شدن دندان‌ها پیشگیری کرد؟


رعایت عادات صحیح بهداشت دهان و دندان و پرهیز از مواردی که موجب لکه‌دار شدن دندان‌ها می‌شوند مانند دخانیات و قهوه، مراجعه منظم به دندانپزشک جهت معاینه و تمیز کردن دندان‌ها و نیز ارائه‌ی سابقه‌ی پزشکی و داروهای مصرفی به دندانپزشک می‌تواند به پیشگیری از ایجاد لکه در دندان‌ها کمک کند.

هزینه از بین بردن لکه‌های دندان


هزینه‌های این درمان می‌تواند بسته به وضعیت سلامت کلی دندان‌ها و نوع لکه‌های موجود بر روی دندان‌ها متغیر باشد. در زمان مشاوره اولیه با دندانپزشک جهت معاینه، وضعیت بهداشت دهان و شرایط دندان‌هایتان مورد بررسی قرار می‌گیرد. بخشی از این مشاوره شامل توضیح کامل درباره‌ی درمان‌هایی که ممکن است نیاز داشته باشید، هزینه‌های آنها و روش‌های پرداخت موجود خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *