تفاوت ایمپلنت ها

تفاوت ایمپلنت ها چیست؟


بررسی انواع ایمپلنت های دندانی

دندانپزشکان گزینه های زیادی برای شناسایی درمان مناسب برای بیمار و مراجعه کننده خود دارند. هنگامی که بیمار دندان های خود را از دست داده است، در صورت داشتن شرایط مطلوب جراحی،با در نظر گرفتن تفاوت ایمپلنت، جراحی برای او انجام می شود. ممکن است پس از انجام ایمپلنت و بعد از مدتی نیاز به ترمیم داشته باشید که پیشنهاد ما به شما این است که حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید و ادامه درمان را با دکتر خود پیش ببرید زیرا ممکن است از نوع و جنس ایمپلنت استفاده شده دکتر جدید شما اطلاعاتی نداشته باشد.

ایمپلنت های دندانی معمولاً بر اساس نوع روشی که برای قرار دادن آنها استفاده می شود، دسته بندی می شوند:

  • دو مرحله ای
  • تک مرحله ای

ایمپلنت های دو مرحله ای:  یک روش دو مرحله ای شامل جراحی برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک و بستن (بخیه) بافت لثه است. چند ماه پس از بهبودی، یک جراحی جزئی برای چسباندن ایمپلنت و ترمیم موقت انجام می‌شود.

ایمپلنت‌های آندوستال (Endosseous): در استخوان فک قرار می‌گیرند، آندوستال‌ها رایج‌ترین نوع مورد استفاده برای روش‌های کاشت دو مرحله‌ای هستند. ایمپلنت‌های اندوستال که عمدتاً به‌ عنوان جایگزینی برای بریج یا پروتز متحرک قرار می‌گیرند، شامل انواع پیچی (رزوه‌دار)، انواع سیلندر (صاف) یا تیغه‌ای هستند.

ایمپلنت های دندانی تک مرحله ای:  یک روش تک مرحله ای شامل قرار دادن ایمپلنت طولانی تری در فک است تا روی استخوان فک قرار گیرد و در سطح بالایی با بافت لثه قرار گیرد، پس از آن بافت لثه بسته می شود (بخیه می شود) و از استخوان فک خارج می شود. کلاه درمانی ایمپلنت قابل مشاهده است. در نتیجه، پس از چندین ماه بهبودی، می توان ایمپلنت و ترمیم موقت را بدون نیاز به جراحی جزئی برای نمایان شدن سر وصل کرد.

ایمپلنت‌های ساب پریوستئال:  در داخل بافت لثه روی استخوان فک قرار می‌گیرند، در حالی که پست فلزی ایمپلنت برای نگه‌داشتن ترمیم قرار می‌گیرد، امروزه به ندرت از ایمپلنت‌ های زیر پریوستال استفاده می‌شود. زیر پریوستال ها در درجه اول برای نگه داشتن پروتزهای مصنوعی در بیماران با ارتفاع ناکافی استخوان استفاده می شد.

نقش اتصال دهنده ها در تفاوت ایمپلنت

همچنین ممکن است تفاوت ایمپلنت ها به دلیل شکل یا نوع سرشان دسته بندی شوند. همه ایمپلنت ها نیاز به ترمیم دارند که به سر متصل یا پیچ شوند. برای این منظور،

سه نوع اتصال اصلی وجود دارد:

  1. کانکتورهای هگز داخلی:  به شکل شش ضلعی، یک کانکتور هگز داخلی دریچه ای در سر ایمپلنت است که ترمیم/اباتمنت در آن پیچ می شود.
  2. کانکتورهای شش گوش خارجی:  این کانکتورها به شکل شش ضلعی نیز در بالای سر ایمپلنت قرار دارند.
  3. اتصال دهنده های هشت ضلعی داخلی:  به شکل یک هشت ضلعی، یک رابط هشت ضلعی داخلی دارای دهانه ای در سر ایمپلنت است که ترمیم/اباتمنت در آن پیچ می شود.

نقش اندازه ها در تفاوت ایمپلنت های دندان

روش دیگر برای طبقه بندی و تفاوت ایمپلنت ها بر اساس اندازه آنها است (که پلتفرم نیز نامیده می شود)، که تعیین می کند که به طور کلی می توان آنها را در کجا در دهان قرار داد. با این حال، هر مورد متفاوت است، و فاصله فردی و نیازهای در دسترس بودن استخوان ممکن است استفاده از اندازه متفاوت را دیکته کند. فیکسچر دارای ابعاد پلت فرم و همچنین طول است که هر دو معیار مهمی در انتخاب فیکسچر هستند.

  1. پلتفرم استاندارد:  اندازه ایمپلنت های دندانی استاندارد از ۳.۵ میلی متر تا قطر ۴.۲ میلی متر است. این ایمپلنت‌های نسبتاً کوتاه‌تر و باریک‌تر معمولاً در جلوی دهان قرار می‌گیرند.
  2. سکوی عریض:  ایمپلنت‌ های دندانی با پلتفرم عریض از قطر ۴.۵ تا ۶ میلی‌متر متغیر هستند و عمدتاً در پشت دهان قرار می‌گیرند.
  3. مینی یا باریک بدن: ایمپلنت‌های دندانی مینی یا باریک دارای اندازه‌ای از ۲ میلی‌متر تا قطر ۳.۵ میلی‌متر هستند و عمدتاً در بیمارانی قرار می‌گیرند که فضای کافی بین ریشه‌های دندان‌هایشان برای قرار دادن اندازه بزرگ‌تر وجود ندارد. همچنین ممکن است زمانی که بیمار تراکم استخوان کافی ندارد، قرار داده شوند. گاهی اوقات از آنها به عنوان پشتیبان موقت برای پروتزهای موقت استفاده می شود در حالی که ایمپلنت های دندانی معمولی نهایی در حال انطباق استخوانی هستند.
تفاوت برندهای ایمپلنت دندان

تفاوت برندهای ایمپلنت دندان

بررسی تفاوت برندهای ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی یک نسخه مصنوعی از ریشه دندان ها هستند. این دستگاه های کوچک تیتانیومی اغلب با نام های تجاری مختلف عرضه می شوند. بیماران دندانپزشکی معمولا در مورد معنای این نام های تجاری و اینکه آیا برند واقعاً برای جراحی آنها اهمیت دارد یا خیر سردرگم می شوند.در این مقاله سعی کردیم تا درباره تفاوت برندهای ایمپلنت دندان بیشتر صحبت کنیم و اینکه آیا باید به مارک ایمپلنت دندانی خود اهمیت دهید یا خیر!

آشنایی با ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی معمولا از تیتانیوم ساخته می شوند. این پیچ ها توسط جراح دندان در استخوان فک شما قرار می گیرند. سپس ایمپلنت باید با استخوان فک طبیعی ترکیب شود تا ریشه مصنوعی دندان را تشکیل دهد. تاج دندان و اباتمنت روی ایمپلنت قرار می گیرد، بنابراین باید پایه ای پایدار برای دندان جدید تشکیل دهد. برخلاف روکش های دندانی، ایمپلنت های دندانی به صورت سفارشی برای بیماران طراحی نمی شوند. با این حال، اندازه و طول ایمپلنت دندان ممکن است بر اساس متراکم بودن استخوان فک شما متفاوت باشد. با توجه به این عوامل می توانید به دنبال یک برند ایمپلنت باشیدو در مورد تفاوت برندهای ایمپلنت دندان تحقیق کنید تا آنچه را که نیاز دارید به دست آورید. در حالی که برخی از ایمپلنت های دندانی محبوبیت بیشتری نسبت به سایر برندها دارند، نام تجاری و برند ایمپلنت نمی تواند نتیجه جراحی را تعیین کند.

ایمپلنت های دندان چه تفاوتی دارند؟

برای اکثر بیماران دندانپزشکی، تفاوت برندهای ایمپلنت دندان مطرح نیست. اما برای برخی دیگر بسیار مهم است. به طور نسبی تمام ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم هستند که وارد فک شما می شوند اما با این از نظر ظاهر و ضخامت می توانند ایمپلنت ها متفاوت باشند. بعضی از ایمپلنت ها نازک و بعضی دیگر ضخیم تر و بلند هستند.

برخی از دندانپزشکان بسته به جایی که ایمپلنت در دهان شما قرار می گیرد، ممکن است به طور خاص برندی را توصیه کنند. به عنوان مثال، برای دندان های جلویی از فک بالا، دندانپزشک شما ممکن است یک ایمپلنت دندانی باریک از یک برند خاص را توصیه کند. با این حال، تفاوت های واقعی بین ایمپلنت های دندانی تا حد زیادی فنی است. به عنوان یک بیمار، ممکن است لزوماً درک نکنید که طراحی یک ایمپلنت خاص چگونه بر خود جراحی تأثیر می گذارد. شما باید از دندانپزشک یا جراح دهان خود بپرسید که آیا تفاوت برندهای ایمپلنت برای مراقبت و درمان شما اهمیت دارد یا خیر. صرف نظر از برند، ایمپلنت های دندانی به طور کلی حدود ۹۵ درصد موفقیت روی کاغذ دارند. تا زمانی که دندانپزشک از ایمپلنت مورد تایید FDA استفاده می کند.

بررسی قیمت های ایمپلنت دندان

معروف ترین برندهای ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی متعددی وجود دارد، اما دو نام معمولاً برجسته هستند: Nobel Biocare و Straumann. این برندها استاندارد طلایی در ایمپلنت های دندانی محسوب می شوند.

ایمپلنت دندان Nobel Biocare

Nobel Biocare احتمالاً شناخته شده ترین برند ایمپلنت دندان در جهان است. این شرکت اولین تولید کننده ای بود که ایمپلنت دندان تجاری را معرفی کرد، زمانی که یکی از دانشمندان آن، Per-Ingvar Brånemark’s، سیستم ایمپلنت را برای جایگزینی دندان های از دست رفته در دهه ۱۹۶۰ اختراع کرد.

دندانپزشکان در سراسر جهان به طور گسترده از ایمپلنت های دندانی نوبل استفاده می کنند زیرا این محصولات بسیار معتبر هستند. در حدود پنجاه سال گذشته، پزشکان و دانشمندان به دقت ثبت کرده اند که این ایمپلنت ها چقدر خوب عمل می کنند. ثبات ایمپلنت به خوبی ثابت شده است.

تمام ایمپلنت های Nobel BioCare از تیتانیوم با کیفیت بالا و درجه ۴ تجاری ساخته شده اند. این ایمپلنت ها در طول فرآیند ساخت در دمای پایین تولید می شوند. بنابراین، فلز آنها بسیار بادوام و محکم شناخته شده است.

برخی از ایمپلنت های نوبل روی سطح آنها پوششی دارد که باعث می شود تا ایمپلنت سریع تر با استخوان فک تزریق شود. این برند برای هر ایمپلنت دندانی ۱۰ سال ضمانت ارائه می دهد.

Nobel Biocare انواع مختلفی از ایمپلنت های دندانی را با نام تجاری اصلی خود ارائه می دهد. ایمپلنت هایی از ۷ تا ۵۲.۵ میلی متر را با این نام تجاری به فروش می رساند. این ایمپلنت در سال ۱۹۶۵ اختراع شده است که یکی از معتبرترین سیستم های ایمپلنت در جهان است.

ایمپلنت دندان NobelSpeedy

NobelSpeedy این ایمپلنت دندانی اصلی نوبل است. این به طور رایج در سیستم ایمپلنت چند دندانی All-on-4 استفاده می شود. NobelSpeedy دارای طراحی منحصر به فردی است که لنگر دو قشری بهتری را فراهم می کند و اجازه می دهد تا سریع و کارآمد جراحی انجام شود. این ایمپلنت دندانی همچنین به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته است و اسناد زیادی برای حمایت از سطوح کارایی آن دارد.

ایمپلنت NobelActive

NobelActive، این ایمپلنت دو ویژگی اصلی را ارائه می دهد: سطح بالای ثبات و جذابیت زیبایی شناسی عالی. این ایمپلنت خاص ممکن است برای شما مناسب باشد اگر چگالی استخوانی پایین دارید یا ساختار استخوانی به خطر افتاده است.

NobelReplace C مانند Active بالا، Replace نرخ بالایی از ثبات و جذابیت زیبایی را ارائه می دهد. ممکن است برای جایگزینی دندان های جلو مناسب باشد. اتصال مخروطی NobelReplace این ایمپلنت دارای بدنه مخروطی و اتصال محکم است. در نظر گرفته شده است که راه حل های زیبایی در هر نوع شرایط دهان ارائه دهد. NobelParallel CC این ایمپلنت به عنوان “طراحی و کاربرد ساده” به بازار عرضه شده است. این ایمپلنت برای استفاده توسط جراحان باتجربه و جدید، انعطاف پذیر در نظر گرفته می شود.

NobelReplace Tapered – همچنین تحت عنوان NobelReplace Select Tapered به بازار عرضه شده است، این ایمپلنت یک نوع “استفاده آسان” در نظر گرفته می شود. این چهار گزینه برای انعطاف پذیری ارائه می دهد تا درمان بتواند طبق برنامه پیش برود. Nobel Biocare اساساً برندی است که برای ایمپلنت های دندانی به ویژه در اروپا استفاده می شود. با این حال، مارک معروف نیز بسیار گران است، بنابراین ممکن است بخواهید از دندانپزشک خود برای توصیه های جایگزین بخواهید.

ایمپلنت دندان استراومن

Straumann یک برند برجسته ایمپلنت دندان است، درست مانند Nobel BioCare. این برند دارای استانداردهای کیفیت بین المللی برای ایمپلنت های دندانی است. مهمتر از آن، این ایمپلنت ها از نظر بالینی توسط تحقیقات پشتیبانی می شوند. این شرکت چندین محلول ایمپلنت دندانی ایجاد می کند و هر کدام از نظر بالینی تایید شده اند.

این یک برند سوئیسی است که به دلیل کیفیت و دقت بالا شناخته شده است. ایمپلنت ها از ماده خاصی به نام Roxolid ساخته شده اند که به دلیل پایداری شناخته شده است. تمام ایمپلنت های Straumann از مواد با مقاومت بالا ساخته شده اند.

برخی از دندانپزشکان برای استحکام و قابلیت اطمینان، ایمپلنت Straumann را ترجیح می دهند. این شرکت دارای ۱۴ میلیون ایمپلنت استراومن در حال استفاده است. این برند از این نظر منحصر به فرد است که ایمپلنت های دندانی استاندارد تیتانیومی و همچنین یک مدل سرامیکی را ایجاد می کند.

سه نوع ایمپلنت Straumann وجود دارد:

StandardTaperedStandard Plus

ممکن است بخواهید برای کاهش زمان بهبودی، ایمپلنت های مخروطی را در نظر بگیرید. این برند به خود می بالد که ایمپلنت های آن می توانند پاسخ بافتی بهتری را پس از جراحی ایجاد کنند. استراومن همچنین اباتمنت ها، کانکتورهایی را طراحی می کند که با ایمپلنت ها در طول روش قرار دادن تاج مصنوعی همراه می شوند.

سایر برندهای قابل توجه ایمپلنت دندان

به غیر از دو مورد ذکر شده در بالا، ده ها ایمپلنت دندانی دیگر وجود دارد. در اینجا یک مرور مختصر از محبوب ترین ها آورده شده است:

ایمپلنت های دندانی Mode نسبت به سایر برندهای بزرگ اقتصادی تر در نظر گرفته می شوند. این ایمپلنت ها را می توان در اندازه های پیچ سفارشی متناسب با شرایط منحصر به فرد استخوان فک شما تهیه کرد. با وجود برچسب قیمت پایین تر، میزان موفقیت برای اینها یکسان است. این برند در اروپا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمپلنت دندان BioHorizon

این ایمپلنت ها دارای طراحی یک تکه هستند. دندانپزشکان این ایمپلنت ها را به دلیل سطح دقت آنها ترجیح می دهند. همچنین، گفته می‌شود که این ایمپلنت‌ها «در جای خود می‌چسبند» و بنابراین قرار دادن آنها راحت‌تر است. تیتانیوم این ایمپلنت ها دارای کد رنگی هستند. طول ایمپلنت ها به طور پیش فرض ۹.۵ میلی متر است، اما دندانپزشکان می توانند ارتفاع آن را متناسب با آن تغییر دهند.

ایمپلنت دندان MegaGen

ایمپلنت های استاندارد MegaGen زمانی استفاده می شوند که تراکم استخوان خوبی داشته باشید. این ایمپلنت ها می توانند در دندان های جلویی به صورت تک واحدی نیز قرار بگیرند. آنها ویژگی های منحصر به فردی دارند که شما ممکن است ترجیح دهید. در حالی که این ایمپلنت ها واقعاً در روش های پس از کشیدن دندان استفاده نمی شوند، اگر دندان شما بیش از ۳ ماه از دست رفته است، ممکن است بخواهید در مورد این موارد از دندانپزشک خود بپرسید.

ایمپلنت دندان MIS

قطر این ایمپلنت ها بیشتر از حد معمول و نسبتاً ضخیم است. این پیچ ها بیش از هر پیچ دیگری می توانند استحکام و پشتیبانی را ایجاد کنند. این ایمپلنت ها هم در دندان های جلو و هم در عقب استفاده می شوند. به دلیل افزایش ضخامت، اگر تراکم استخوان کمتری دارید، این ایمپلنت ها ممکن است کافی باشند. موارد فوق تنها تعدادی مورد استفاده توسط دندانپزشکان است. دندانپزشک شما ممکن است بسیاری از مارک های دیگر را بشناسد که می توانید در کنار موارد فوق در مورد آنها صحبت کنید.

استفاده از ایمپلنت های محلی دندان

ایمپلنت های دندانی ذکر شده در قسمت فوق، برندهای معتبر و معتبر بین المللی می باشند. آنها به طور گسترده در اروپا و آمریکای شمالی استفاده می شوند. با این حال، ممکن است مارک های محلی ایمپلنت های دندانی وجود داشته باشد که ممکن است دندانپزشک شما ترجیح دهد از آنها استفاده کند. ایمپلنت های محلی دندان لزوماً به خودی خود کیفیت پایینی ندارند. با این حال، FDA یا هر مقام نظارتی مرتبط دیگری ممکن است برخی از انواع محلی را تایید نکرده باشند. شما باید از چنین انواع سرکش ایمپلنت آگاه باشید. اگر دندانپزشک شما آن را توصیه می کند، ممکن است ارزش آن را داشته باشد. ایمپلنت های دندانی مارک دار توسط همه دندانپزشکان قانونی شناخته شده است. بنابراین، اگر برای مثال برای کاشت دندان به خارج از کشور سفر می‌کنید، از انواع برندهای محلی درخواست کنید. هر گونه عدم اطمینان در مورد آنچه در دهان شما می رود را از بین می برد.

ممکن است بخواهید یک ایمپلنت دندان محلی را برای صرفه جویی در هزینه در انواع مارک دار در نظر بگیرید. اما بهتر است این کار را نکنید. مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند، برای برخورداری از ضمانت، دوام و عناصر پایداری بالاتر، ارزش آن را دارد که برای ایمپلنت های دندانی مارک دار پول خرج کنید.

برند ایمپلنت چقدر برای جراحی شما اهمیت دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، ایمپلنت های دندان تقریباً همان میزان موفقیت را دارند. بنابراین، برند واقعاً نباید برای جراحی شما مهم باشد. سه ویژگی وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید:

پایداری ایمنی قابلیت اطمینان

با نام تجاری مانند Nobel BioCare، می توانید از هر سه این ویژگی ها لذت ببرید، در حالی که یک برند محلی ممکن است در همه این نکات مشکوک باشد. می توانید از دندانپزشک خود بپرسید که آیا باید یک برند خاص را بسته به ویژگی هایی که ارائه می دهد انتخاب کنید. علاوه بر این، یک نام تجاری با اسناد بالینی زیادی انتخاب کنید. این برندها در مقایسه با یک نسخه مبهم و محلی ایمپلنت، میزان موفقیت خود را ثابت کرده اند. وقتی صحبت از سلامتی شما می شود، نمی توانید ریسک کنید. همیشه باید ایمپلنت دندانی را با پشتوانه علمی فراوان انتخاب کنید.

آیا “بهترین” ایمپلنت دندان وجود دارد؟

وقتی به سراغ هر وسیله بهداشتی می روید، قطعاً بهترین ها را در بازار می خواهید. آیا همین امر در مورد ایمپلنت دندان نیز صدق می کند؟ لازم نیست. برخی از دندانپزشکان ممکن است با برندهای بزرگ ایمپلنت مانند Nobel BioCare و Straumann قسم بخورند. این برندها از ابتدا در تجارت ایمپلنت بوده اند. در نتیجه، این ایمپلنت ها بارها و بارها آزمایش شده اند. بنابراین می توانید انتظار نتایج با کیفیت بالاتر را داشته باشید.

اما این لزوماً این برندها را به “بهترین” در صنعت تبدیل نمی کند. چندین عامل دیگر در موفقیت جراحی ایمپلنت وجود دارد، تعیین دقیق بهترین مراقبت در یک مارک واحد دشوار است. این واقعاً به نیازهای شخصی شما نیز بستگی دارد.

به عنوان یک قاعده کلی، می‌توانید ایمپلنت‌هایی را «بهترین» در نظر بگیرید که توسط مقامات نظارتی پذیرفته شده‌اند. سپس می‌دانید که این ایمپلنت‌ها طبق برنامه عمل می‌کنند و به هیچ وجه تقلبی نیستند.

انتخاب ایمپلنت دندان مناسب برای شما

هنگام انتخاب برند ایمپلنت دندان، موارد زیر را در نظر بگیرید: آیا میزان موفقیت ایمپلنت دندان از نظر بالینی توسط علم پشتیبانی می شود یا خیر. این موضوع برای جلوگیری از صحبت های فروش و انتظارات غیر واقعی بسیار مهم است. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا ایمپلنت دارای گارانتی است یا خیر. در مورد شکل و اندازه هر ایمپلنت بحث کنید. این باید به شما این امکان را بدهد که بفهمید آیا استخوان فک موجود شما امکان کاشت ایمپلنت ضخیم‌تر یا کوچک‌تر را می‌دهد. در مورد هزینه‌های ایمپلنت بحث کنید. از دندانپزشک خود بخواهید ایمپلنت‌های دندان محلی را که ممکن است با بودجه شما مطابقت داشته باشد. قبل از اینکه نگران پول باشید، مطمئن شوید که برند مناسبی را انتخاب کرده اید. به خاطر داشته باشید که برند ایمپلنت دندانی که انتخاب می‌کنید لزوماً بر نتیجه جراحی تأثیر نمی‌گذارد. موفقیت فرآیند ایمپلنت شما تا حد زیادی به مهارت جراح بستگی دارد.

در حالی که توصیه می‌شود روی یک برند رده بالای ایمپلنت دندان سرمایه‌گذاری کنید، اما نوع مارک آن باعث اتصال استخوان فک به  ایمپلنت دندان نمی‌شود. سریعتر یا برخی از برندها ممکن است ایمپلنت های مناسب فیوژن طراحی کنند. اما این لزوماً به این معنی نیست که ایمپلنت‌ها همانطور که در نظر گرفته شده در داخل دهان شما کار می‌کنند. از طرف دیگر یک برند معروف، دوام عالی را ارائه می دهد. برخی از برندها، مانند نوبل، حتی ضمانت های تقریباً مادام العمر برای ایمپلنت ارائه می دهند. این یک مزیت بزرگ در صورت شکست ایمپلنت است. شما می توانید یک نام تجاری ایمپلنت دندان را بر اساس هزینه انتخاب کنید. اگر چه شما واقعاً باید یک برند را بسته به توصیه دندانپزشک انتخاب کنید. برند ایمپلنت روی دندانپزشک و همچنین بیمار تاثیر می گذارد. همانطور که در بالا خوانده اید، برخی از ایمپلنت ها بر اساس نام تجاری دارای ویژگی های آسان برای قرار دادن هستند. دندانپزشک شما ممکن است بسته به روش جراحی خود چنین مارک هایی را ترجیح دهد. بنابراین، پس از در نظر گرفتن حقایق فوق، برند ایمپلنت خود را با دقت انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *